سه شنبه, 19 دی 1396 - 14:46

چگونه در عرصه تبلیغات به شکلی متفاوت عمل کنیم / 10 روش غیرمعمول تبلیغاتی

حوزه تبلیغات مدتی است در مرحله ای قرار دارد که دیگر نمی توان با تکیه بر روش های مرسوم مخاطب را به وجد آورد. در واقع ماهیت تمامی تبلیغات به نحوی است که افراد خود را با اتفاقی تکراری رو به رو می دانند. همین امر باعث می شد تا تأثیر اولیه لازم دیگر شکل نگیرد. اگرچه شرکت ها در تلاش هستند با اعمال برخی خلاقیت ها در این رابطه به نوعی متفاوت عمل کنند، با این حال با توجه به ماهیت کلی تکراری آن، نباید انتظار چندانی داشت. درواقع تمامی این اقدامات ممکن است در کوتاه مدت نتیجه بخش باشد، با این حال در راستای موفقیت لازم است نگاه شما همواره رو به جلو باشد.

در همین راستا و در ادامه به بررسی 10 روش نوین و غیرمعمول تبلیغاتی خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که کلیه موارد به نسبت روش های معمول از هزینه کمتری برخوردار بوده که خود اهمیت آن را افزایش خواهد داد. 

1- دستگیره و چوب لباسی

همه ما در طول روز با اشیای مختلفی سروکار داریم که هریک به اندازه ای حواس ما را به خود جلب می کند. با این حال برخی برای چند لحظه هم که شده تمام حواس ما را به خود متوجه خواهند ساخت. اگرچه در این رابطه می توان موارد متعددی را معرفی کرد، با این حال به این خاطر که معیار کم هزینه بودن نیز برای ما مدنظر است تنها به ذکر دو نمونه اکتفا می کنیم. نخست دستگیره درها هستند که افراد برای باز کردن آنها باید حتما نگاه خود را به آن بدوزند. همین امر باعث می شود تا این مکان محل مناسبی برای تبلیغ شما باشد.

با این حال توجه داشته باشید که نوع طراحی شما باید به نحوی باشد که دو مرحله شناخت را به فرد مقابل انتقال دهد. درواقع ممکن است به هر میزان که طرح شما زیبا و چشم نواز باشد، فرد مورد نظر به علت عجله ای که دارد زمان کافی برای دریافت پیام شما نداشته باشد. به همین خاطر و با توجه به اینکه در زمینه کسب وکار حتی یک مشتری را نباید از دست داد، لازم است یک مفهوم کلی را در اندازه ای بزرگ تر و به صورتی کاملا مشخص درج کنید. این موضوع باعث خواهد شد تا تبلیغات شما توسط همگان دیده شود.

با این حال شما نیاز به ارائه توضیحات بیشتر نیز دارید که ضروری است در قالبی کوچک تر ذکر شود. بدون تردید افرادی که به سمت شما جذب شوند با صرف زمان کافی باقی موارد تبلیغ را نیز مورد مطالعه قرار خواهند داد. چوب لباسی نیز از دیگر راهکارهای خلاقانه است. درواقع افراد برای آویزان کردن لباس های خود ناچار به توجه هستند. همین امر باعث می شود احتمال دیده شدن تبلیغ مندرج شما بسیار بالا برود. توجه داشته باشید که تمامی روش ها مورد استفاده قرار گرفته و می توانید نسبت به نتیجه بخش بودن آن اطمینان داشته باشید.

2- برف پاک کن ها

آیا تا به حال به این امر توجه کرده اید که برف پاک کن اتومبیل ها همواره توجه افراد را به خود جلب می کنند؟

جدای از دلیل روان شناسی آن این امر باعث می شود امکان تبلیغ با کمک آن وجود داشته باشد. درواقع در یک تقسیم بندی کلی در هر مکانی که توجه افراد وجود داشته باشد یا بتوانید آن را به دست آورید، امکان تبلیغ وجود دارد. با نگاهی واقع بینانه نیز به درستی این امر پی خواهید برد، زیرا دلیلی وجود ندارد تا تبلیغی را در مکانی انجام دهید که امکان دیده شدن وجود ندارد و این اقدام شما ماهیت تبلیغ را زیرسؤال خواهد برد.

در این رابطه توجه داشته باشید که تبلیغ شما باید به صورتی باشد که حواس راننده را پرت نکند، در غیر این صورت با حوادث ناگواری همراه خواهد بود. همچنین طراحی شما باید به نحوی باشد که در صورتی که برف پاک کن مورد استفاده قرار نمی گیرد نیز تأثیر خود را روی مخاطب داشته باشد.

بهترین گزینه ها برای پیاده سازی این امر نیز وسایل نقلیه عمومی است. در این رابطه در گذشته برخی از شرکت ها اقدام به رنگ آمیزی کل بدنه خودروها می کردند، با این حال این امر به دلیل آنکه عملا چهره وسیله نقلیه را دستخوش تغییر می کند، چندان مورد استقبال قرار نخواهد گرفت، به همین خاطر بهتر است تنها قسمتی از آن را مورد استفاده قرار دهید. با این اقدام شانس جذب وسایل نقلیه شخصی نیز به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

3- رهگذرها

این امر تحت عنوان تبلیغات انسانی یاد می شود، با این حال مورد مدنظر اندکی با روش مرسوم تفاوت دارد. در واقع در حالت معمول این کار به وسیله مشتریان خود شرکت انجام می گیرد. این امر بدون تردید به علت آنکه افراد باید زمانی را صرف جمع آوری افراد و متقاعد ساختن آنها کنند، بار مالی نسبتا زیادی خواهد داشت. با این حال بهتر است تا از رهگذران عادی بخواهید در طول مسیر خود در این رابطه اقدام کنند.

برای مثال زمان های موجود در آسانسورها، پیاده روها، وسایل نقلیه و باقی موارد همگی می تواند در راستای اهداف اقتصادی شما مورد استفاده قرار گیرد. به منظور کاهش هزینه ها نیز می توانید از بی خانمان ها یا اقشاری که توقعات کمتری دارند مانند دانش آموزان و دانشجویان استفاده کنید.

4- نمایشگاه مجازی

اگرچه اکثر شرکت ها از سیاستی در راستای معرفی محصولات خود برخوردارند، با این حال این امر بدون تردید کافی نیست و به خوبی نمی تواند زمینه ساز فروش شود. در همین راستا لازم است محدوده عملکردی خود را به نحو چشمگیری افزایش دهید.

در این زمینه هرآن چیزی را که مخاطب در راستای کسب اطمینان برای خرید نیاز دارد مدنظر قرار دهید. ایجاد گالری تصویر از محصول لازم است تا از طریق عکاسان حرفه ای صورت گیرد تا خروجی کار تصویری چشم نواز باشد. با این حال این امر کافی نیست و لازم است همگام با رشد فناوری اقدام به تهیه تصاویر سه بعدی کنید. این امر بیشترین میزان نزدیکی به محصول را به مخاطب القا خواهد کرد که اقدامی کاملا حرفه ای و مطلوب محسوب می شود. بدون تردید این امر پایان کار نیست و لازم است کلیپ های نقد و بررسی، نمایش نظرات، امکان برقراری ارتباط با سازندگان محصول وجود داشته باشد.همچنین امروزه برخی از شرکت ها اقدام به ایجاد شبیه سازهای محصول خود می کنند. این امر باعث می شود تا تجربه استفاده محصول در قالبی جذاب برای مخاطب فراهم شود.

برای مثال در صورتی که در زمینه تولید لوازم برقی فعالیت می کنید می توانید در قالب یک بازی آنلاین امکان کار با آن را فراهم آورید. این امر ممکن است در ابتدا هزینه بر به نظر برسد، با این حال این اقدام توسط یک گروه طراحی و ساخت به سادگی امکان پذیر خواهد بود.

5- شیشه های نورانی ساختمان ها در شب

امروزه ساختمان های بلند یکی از وجوه شهرها محسوب می شوند. به رغم چشم نوازی آنها در روز، با فرا رسیدن شب به علت تاریکی فضا، دیگر زیبایی های آن چندان به چشم نخواهد آمد. اگرچه برخی از مهندسان و معماران این نقص را با نصب نورپردازی های مناسب تا حدی جبران می کنند با این حال شما می توانید از آن در راستای تبلیغات استفاده کنید. شما می توانید با تغییراتی در شیشه ساختمان ها به نحوی عمل کنید که در شب پیام مورد نظر شما به نمایش گذاشته شود. این امر به لطف رشد تکنولوژی هزینه زیادی در بر نداشته با این حال بهتر است در رابطه با مکان را ه اندازی آن توجه خود را به مکان های شلوغ و پرتردد معطوف کرد. توجه داشته باشید که تکنولوژی های موجود در این رابطه به نحوی است که نور آن ابدا افراد پشت پنجره را متوجه خود نخواهد ساخت و این باعث خواهد شد تا نارضایتی ای در این رابطه وجود نداشته باشد. با این حال در صورتی که به هر دلیلی نمی توانید از این تکنولوژی استفاده کنید ساختمان های اداری و تجاری به این علت که در شب کسی در آن سکونت ندارد، بهترین گزینه محسوب می شود.

6- پوشاک

بسیاری از پوشاک همراه با انواع طرح ها و نوشته های گوناگون هستند که در صورت طراحی مناسب آن، نگاه بسیاری را به خود جلب خواهد کرد. اگرچه شرکت ها اقدام به درج نام تجاری خود روی اشیا و پوشاک می کنند و انجام این کار کاملاً مرسوم است، با این حال کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که محصولات اینچنینی را خریداری کند. درواقع تقریباً تمامی این دسته از محصولات به عنوان بخشی از محصول در اختیار مشتری قرار داده می شود. این امر بدون تردید بیشترین نتیجه را در پی نخواهد داشت. در همین راستا توصیه می شود تا به جای تبلیغ مستقیم در فکر تبلیغات ریز باشید. این امر به این معنا نیست که پیام تبلیغاتی خود را در ابعاد کوچک درج کنید، بلکه منظور این است که به صورت غیرمستقیم در این رابطه گام بردارید.

7- تصاویر مفهومی

این امر که مخاطب به محض دیدن تبلیغ شما به فکر فروبه رود، بدون تردید باعث خواهد شد تا شما به هدف تبلیغاتی خود رسیده باشید. با این حال نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که مخاطب باید در چارچوب فکری قرار گیرد که همسو با اهداف شما است. تحت این شرایط استفاده از تصاویر مفهومی می تواند یک بازدید چندثانیه ای را به تفکری چند دقیقه ای تبدیل کند.

توجه داشته باشید که عکس مهم ترین عنصر در اکثر کمپین های تبلیغاتی بوده و با رشد اینترنت و شبکه های اجتماعی اهمیت ارتباطات بصری به مراتب افزایش یافته است. تحت این شرایط عکس های خلاق و مفهومی قادر به بیشترین حد تأثیرگذاری خواهند بود که باید مورد توجه برندها قرار گیرد و این اقدام تنها به یک تیم طراحی نیاز دارد و به همین خاطر به نسبت سایر روش ها کم هزینه محسوب می شود.

8- خدمات رایگان و انجام کارهای بزرگ

همواره لازم است به مشتری خدمتی بیش از حد انتظار وی ارائه دهید. این امر باعث خواهد شد تا همواره نسبت به برند شما نظر مثبتی وجود داشته باشد و شانس ایجاد مشتریان ثابت شما افزایش پیدا کند. اگرچه هیچ کس تمایلی به انجام کاری رایگان ندارد، با این حال لازم است دیدگاه خود را نسبت به این مقوله تغییر دهید. برای مثال، امروزه بسیاری از شرکت های تولید اتومبیل شبیه سازهای محصولات خود را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند تا این امکان برای همگان مهیا باشد که محصول را امتحان کنند. این امر در ترغیب افراد به خرید تأثیر فوق العاده ای خواهد داشت.

همچنین لازم است با انجام اقداماتی خود را در کانون توجه قرار دهید. برای مثال حضور در یک شبکه تلویزیونی پرطرفدار از جمله سیاست هایی است که منجر به شناخته شدن بیشتر برند شما خواهد شد. با این حال صرفاً حضور شما مدنظر نیست و لازم است در رابطه با نحوه کار نیز حرفه ای عمل کنید.

9- چاپ کتاب شخصی

بیشتر اطلاعات در رابطه با شرکت ها از طریق دانشنامه هایی نظیر ویکی پدیا در اختیار عموم قرار می-گیرد و برخی نیز اقدام به درج تاریخچه خود در سایت رسمی شرکت می کنند. اگرچه تمامی این اقدامات مفید محسوب می شوند با این حال واقعیت این است که هیچ یک از اقدامات فوق کافی نیست و لازم است اقدام به چاپ کتابی برای خود کنید. بدون تردید با در اختیار داشتن یک کتاب شما قادر خواهید بود اطلاعات به مراتب بیشتری را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

در این رابطه نحوه نگارش نیز باید به نحوی جذاب باشد تا بتواند مخاطب را تا پایان با خود همراه سازد. امروزه بسیاری از چهره های سرشناس اقدام به انجام این کار کرده و برای مدتی هم که شده در کانون توجهات قرار می گیرند. همچنین سیاست های کاری شما می تواند راهنمای عمل خوبی برای شرکت های نوپا باشد که خود به ارزش و شخصیت برند شما خواهد افزود.

10- اسپری های موقت

اگرچه استفاده تبلیغاتی از اماکن عمومی قانونی نیست و به زشت شدن نمای شهری خواهد انجامید، با این حال اینکار در صورتی که موقت باشد می تواند به علت تنوعی که ایجاد می کند، مورد توجه قرار گیرد. با این حال لازم است که از افراد کاربلد در این حرفه استفاده کنید تا خروجی کار طرحی جذاب باشد. همچنین توجه داشته باشید که لازم است از قبل در رابطه با موارد قانونی این کار اقدامات لازم را صورت دهید تا هزینه شما بی نتیجه نماند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی