شنبه, 16 دی 1396 - 18:02

رشد 341 پله ای بورس در نخستین روز هفته سوم دی ماه / بازگشت دوباره شاخص بورس به کانال ۹۶ هزار واحدی

در نخستین روز هفته سوم دی ماه امسال شاخص کل بار دیگر توانست وارد کانال ۹۶ هزار واحدی شود و با رشد 341 پله ای ضمن بازپس گیری کانال 96 هزار واحدی در جایگاه 96 هزار و 270 واحدی بایستد، چنانچه خودرویی ها، نفتی ها و گروه فلزات اساسی عمدتا با رشد قیمت سهام مواجه شدند و شاخص کل هم وزن با رشد ۱۲۱ واحد عدد ۱۷ هزار و ۱۶۴ را تجربه کرد؛ شاخص آزاد شناور نیز با رشد ۴۴۶ واحدی مواجه شد و تا رقم ۱۰۳ هزار و ۴۴۳ بالا رفت؛ از طرفی شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۲۱۶ و ۸۶۰ واحد رشد کردند.

به گزارش «فرصت امروز» بازار بورس که در هفته گذشته، تحت تأثیر برخی تحولات سیاسی داخلی و خارجی دچار افت شدید شده بود، در نخستین روز از هفته کاری جدید، بیش از 300 واحد رشد کرد. آرام شدن شرایط سیاسی از یک سو و افزایش قیمت برخی کامودیتی ها و نفت از سوی دیگر، فرصتی را برای رشد قیمت شرکت ها فراهم کرد. بر اساس گزارش ها، قیمت نفت خام در معاملات دیروز بشکه ای 67 دلار و 27 سنت خرید و فروش شد.

در معاملات شنبه یک میلیارد و 317 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 518 میلیارد ریال در 51 هزار و 286 نوبت خرید و فروش شد و همه شاخص های اصلی بازار سرمایه روندی صعودی داشتند. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 109 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 121 واحد رشد کرده است.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز 91 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 446 واحد افزایش یافت. شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 574 واحد و شاخص بازار دوم بورس یک هزار و 163 واحد بالا رفت.

در معاملات دیروز، فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار داشت و در معاملات این گروه 82 سهم به ارزش 296 میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه کانی های فلزی به ارزش 228 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 103 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد. در رده چهارم گروه فرآورده های نفتی با معاملاتی به ارزش 93 میلیارد ریال جای گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 91 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فملی (ملی صنایع مس)، پترول (گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان)، شتران (پالایش نفت تهران)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، شبریز (پالایش نفت تبریز)و فولاد (مبارکه) در بازار دیروز با رشد خود بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص بر جای گذاشتند. به عبارت دیگر، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران و گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان هر یک به ترتیب با ۴۰، ۳۱ و ۲۶ واحد تأثیر مثبت بیشترین نقش افزاینده را در دماسنج بازار سرمایه داشتند اما در طرف مقابل فولاد خوزستان، گروه مپنا و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هر یک به ترتیب با ۱۹، ۱۲ و ۹ واحد تأثیر کاهنده سعی کردند دماسنج بازار را به سمت پایین هدایت کنند.

در نخستین روز کاری هفته پس از مدت ها دوباره قیمت سهام شرکت های گروه های فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای روند افزایشی را تجربه کردند. هر چند که این افزایش عمدتا کمتر از یک درصد بود. در این گروه نزدیک به ۱۹میلیون سهم به ارزش حدود ۹ میلیارد و ۳۸۴ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه فلزات اساسی نیز شاهد رشد قیمت اکثر سهام ها بودیم. تعدادی از سهم های این گروه توانستند تا حدود ۵ درصد رشد در قیمت پایانی داشته باشند. در این گروه نیز نزدیک به ۸۳ میلیون سهم به ارزش ۲۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

قیمت سهم های گروه خودرو نیز کمتر از 2 درصد با رشد مواجه شد. هر چند که نمادهایی همچون رینگ سازی مشهد، نیرومحرکه، محورسازان ایران خودرو از معدود نمادهایی بودند که توانستند بیش از 3درصد افزایش قیمت داشته باشند. حجم معاملات خودرویی ها رقم بیش از ۸۲ میلیون را تجربه کرد و ارزش معاملات به بیش از ۹ میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۳۵۱ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۳۱۷ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۵۱ هزار و ۲۸۶ نوبت داد و ستد بود.

شاخص فرابورس (آیفکس) نیز بیش از هشت واحد رشد کرد و با رشد ۸.۱ واحدی به جایگاه یک هزار و 63 واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۸۳ میلیارد تومان رسیدو حجم معاملات ۳۷۳ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. از جمله نمادهای تأثیرگذار روی آیفکس می توان نمادهای پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون و پالایش نفت لاوان اشاره کرد.

به نظر کارشناسان، روند حرکت شاخص بورس تا پایان امسال، صعودی خواهد بود، اگرچه در برخی زمان ها، این روند دچار اختلال و وقفه می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی