شنبه, 16 دی 1396 - 12:40

بانک مرکزی اروپا حریف نرخ تورم در منطقه یورو نشد

علی رغم برنامه های بانک مرکزی اروپا برای افزایش تورم به سطح ۲ درصد، نرخ تورم به ۱.۴ درصد کاهش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از فایننشیال تایمز، نرخ تورم در منطقه یورو باز هم از سطح هدف گذاری شده بانک مرکزی اروپا در ماه دسامبر دورتر شد و این بانک که در نظر دارد امسال برنامه های تسهیلی خود را کاهش دهد، به چالش کشید.

متوسط قیمت مصرف کننده سالانه همان گونه که پیش بینی می شد، با ۰.۱ درصد کاهش به نسبت ماه نوامبر به ۱.۴ درصد رسید. در حالی که بهای خدمات نسبتا بدون تغییر ماند و کالاهای صنعتی اندکی افزایش یافتند، کاهش بهای مواد غذایی، انرژی و تنباکو از اصلی ترین علل این کاهش بود.

بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است انتظار دارد به دلیل کاهش بهای بخش انرژی پس از افزایش اولیه در محاسبات سالانه، نرخ تورم کماکان در سطح ضعیفی باقی بماند.

اگر چه آمارهای روز جمعه این بانک نشان داد که هسته تورم در سطح ۰.۹ درصدی باقی مانده است اما افزایش بهای تولیدات صنعتی هنوز خوش بینی ها از وجود یک منطقه بالقوه برای کمک به افزایش نرخ تورم را زنده نگه می دارد. شاخص بهای تولید کننده در ماه نوامبر، دو برابر قوی تر از پیش بینی ها بود و با قرار داشتن در سطح ۰.۶ درصدی، باعث شد تا تورم سالانه این بخش به ۲.۸ درصد برسد.

شاخص بهای تولید کننده که تغییرات قیمت کالاهای خریداری شده و فروخته شده توسط تولیدکنندگان را اندازه می گیرد می تواند به عنوان معیار زودهنگام فشار تورمی که بعدا مصرف کننده متحمل خواهد شد به کار رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی