جمعه, 15 دی 1396 - 17:43

احتمال تأخیر در ورود اولین بویینگ به ایران / اولین بوئینگ کی می آید؟

درحالی که طبق برنامه ریزی های انجام شده، قرار بود نخستین بویینگ خریداری شده از سوی ایران ایر در اردیبهشت ماه به ایران وارد شود، اما صحبت های جدید قائم مقام وزیر راه حاکی از احتمال تأخیر در تحویل این هواپیماهاست.

به گزارش «فرصت امروز»، ایران ایر سال گذشته و همزمان با نهایی کردن قراردادهای خود با ایرباس و ای تی آر، قرارداد خود با بویینگ را نیز نهایی کرد تا به این ترتیب این هواپیماساز آمریکایی بعد از حدود چهار دهه بار دیگر به ایران هواپیما بفروشد. به دنبال نهایی شدن این قرارداد اعلام شد که ایران در چارچوب برنامه ای بلندمدت ٨٠ بویینگ تحویل خواهد گرفت و نخستین فروند آنها در آوریل ٢٠١٨ یعنی اردیبهشت ٩٧ به ایران تحویل می شود؛ موضوعی که البته صحبت های جدید قائم مقام وزیر راه نشان از تأخیر احتمالی آن دارد.

اصغر فخریه کاشان درباره قرارداد بویینگ با ایران گفته که ترامپ سعی کرده در موسسات مالی و بانک ها وحشت ایجاد کند که با ایران کار نکنند، ولی با این وجود، مجوزها معتبر و سر جای خود بوده و هیچ تغییری ایجاد نشده است. به گفته فخریه کاشان، بویینگ باید از اواسط سال آینده نخستین هواپیما را به ایران تحویل می داد، اما با این احتیاط هایی که ما می کنیم و دائما قرارداد را تجدیدنظر می کنیم، فکر می کنیم در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ هواپیما را داشته باشیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل در گفت وگو با خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که بویینگ اعلام کرده که از تصمیم واشنگتن پیروی می کند، گفت: این طبیعی است. اگر آمریکا قانونی بگذارد، مجبور است رعایت کند. منتها اگر این کار در فروش هواپیما مانع ایجاد کند، نقض صریح برجام است. این یک عمل سیاسی است و طبق برجام باید به کمیسیون مشترک ایران و اروپا ارجاع داده شود و بعد هم به شورای عالی امنیت به عنوان نقض معاهده.

بر اساس این گزارش، سخنگوی شرکت هواپیماسازی بویینگ طی روزهای گذشته اعلام کرده بود: ما در سال 2016 برای تکمیل قرارداد فروش 80 هواپیما به ایران از دولت آمریکا مجوز دریافت کردیم. تا به امروز این تنها قراردادی است که ما از دولت برای تکمیل آن مجوز گرفته ایم.

سخنگوی بویینگ تصریح کرده بود: ما نمی خواهیم درباره اینکه سیاست آمریکا در قبال ایران در آینده تغییر خواهد کرد یا نه، ارزیابی داشته باشیم. آنچه می توانیم بگوییم، این است که ما به طور دقیق از سیاست دولت آمریکا در خصوص تمام معاملات مان با خطوط هوایی تجاری ایران پیروی کرده و به این کار ادامه خواهیم داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی