چهارشنبه, 13 دی 1396 - 17:50

معاون اجرایی سازمان بورس اعلام کرد / تخلف ناشران بورس به سرعت رسیدگی می شود

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: براساس دستورالعمل جدید انضباطی به تخلفات ناشر سریع تر رسیدگی خواهد شد و حتی در حال بررسی اعمال یکسری محدودیت ها بر سهامداران عمده هستیم.

به گزارش «فرصت امروز»، به نقل از سازمان بورس، سعید فلاح پور با تأکید بر اینکه توسعه بازار سرمایه و حرکت در مسیر جهانی بدون در نظر گرفتن استانداردهای بین المللی محقق نمی شود، گفت: اصلاح رویه های پیشین بازار سرمایه از جمله جایگزینی گزارش پیش بینی EPS بر اساس استانداردهای جهانی و با هدف افزایش نقدشوندگی، ارتقای اثربخشی نظارت و حمایت از حقوق سرمایه گذاران صورت گرفت.

افزایش عمق تحلیل ها

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای تحقق افزایش عمق تحلیل های بازار سرمایه مقرر شده است که کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران فضا را برای فعالیت تحلیلگران حرفه ای و معتبر «حقیقی و حقوقی» مهیا و تارنمای «تدان» را با همکاری کانون کارگزاران برای ارائه تحلیل ها تقویت کنند، به گونه ای که مانند سایر کشورها، تحلیلگران معتبر حقیقی و حقوقی بازار بتوانند پیش بینی خودشان از سود شرکت ها را در این سامانه قرار دهند تا در دسترس عموم قرار گیرد و برای هر نماد، محدودیتی از نظر تعداد تحلیلگران وجود ندارد. این کار، هم اکنون با محوریت کانون نهادهای سرمایه گذاری آغاز شده است.

سودهای گمراه کننده

عضو هیأت مدیره سازمان بورس در پاسخ به این سؤال که چرا انتشار EPS در قریب به اتفاق کشورها الزامی نیست، گفت: همه پیش بینی ها با محدودیت های ذاتی پیش بینی همراه هستند و از قابلیت اتکا و اطمینان برخوردار نیستند. به عنوان مثال در سال ۹۵، سود محقق شده شرکت ها با اولین پیش بینی آنها به طور متوسط بیش از ۴۰۰درصد انحراف دارد. در برخی موارد، سود محقق شده چندین برابر بیشتر یا کمتر از سود پیش بینی شده شرکت ها بوده است. بنابراین سود پیش بینی شده توسط شرکت ها می تواند به گمراهی، دستکاری و حباب قیمت ها منجر شود و در نتیجه بازار به سمت غیر واقعی حرکت کند.

حمایت از بازگشایی نمادها

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه توقف طولانی مدت نمادها از دیگر مشکلاتی بود که به واسطه انتشار پیش بینی EPS با آن روبه رو بودیم، عنوان کرد: در دستورالعمل جدید، توقف طولانی مدت نمادها به حداقل رسیده است. بسیاری از نمادها به دلیل عدم ارائه پیش بینی سود یا تعدیل بیش از ۲۰درصد که معمولا همراه با ابهامات اساسی بود، متوقف می شدند که از این پس شاهد آن نخواهیم بود.

برخورد با ناشران متخلف

عضو هیأت مدیره سازمان بورس با بیان اینکه در دستورالعمل جدید مربوط به افشای اطلاعات، فرصت تعیین شده برای ارائه اطلاعات افزایش یافته، افزود: در دستور العمل پیشین در صورت عدم ارائه اطلاعات، نماد تا زمان ارسال اطلاعات بسته می شد، اما در حال حاضر بورس ها می توانند به ناشر فرصت دهند تا اطلاعات مالی خود را تکمیل کند و نماد طی این مدت متوقف نمی شود. البته، بحث برخورد با ناشران متخلف به جای خود پا برجا است.

محدودیت برای سهامداران عمده

فلاح پور همچنین اضافه کرد: به عنوان مثال، در گذشته اگر ناشری اطلاعات مالی شش ماهه را ارائه می کرد اما اطلاعات سه ماهه را ارائه نکرده بود، طبق دستور العمل امکان بازگشایی نماد وجود نداشت، اما این روند اصلاح شده و در صورت ارائه اطلاعات به روز تر و کامل تر، نماد می تواند بازگشایی شود. البته، در تمام مواردی که ناشر در ارائه اطلاعات قصور داشته باشد، براساس دستورالعمل جدید انضباطی که در حال اصلاح است، به تخلفات ناشر رسیدگی خواهد شد و حتی در حال بررسی اعمال یکسری محدودیت ها بر سهامداران عمده هستیم.

جزییات فرآیند تعلیق

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به موضوع هشدار مثلثی نمایش داده شده در کنار نمادها اشاره کرد و گفت: نمایش هشدار مثلث در کنار نام شرکت به معنای این است که ناشر به فرآیند تعلیق وارد شده است، اما به معنی تعلیق زودهنگام نماد شرکت نیست. بلکه بسته به نوع تخلف، تعلیق شدن نماد ممکن است از چهار ماه تا ۱۵ ماه طول بکشد. در این فاصله نماد باز است و همزمان ضمن برخورد انضباطی با ناشر در صورت تخلف، به ناشر فرصت داده می شود که موارد را اصلاح کند.

او ادامه داد: در واقع، نسبت به دستورالعمل قبلی که نماد بلافاصله تعلیق می شد، تعلیق ها کاهش محسوسی خواهند داشت. بنابراین، این هشدار مثلثی صرفا جهت اطلاع سرمایه گذاران از آخرین وضعیت شرکت است و اینکه سهامداران بعنوان مالکین شرکت از عملکرد نامناسب و تخلفات مدیران شان آگاه باشند و به تناسب از آنها بخواهند جهت جلوگیری از تعلیق نماد در ماه های آینده، موارد را رفع کنند. ضمن اینکه در این حالت، سرمایه گذاران با توجه به احتمال تعلیق نماد در ماه های آتی، می توانند برنامه ریزی مناسبی انجام دهند و به صورت دفعی با تعلیق نماد مواجه نشوند. به عبارت دیگر، علامت هشدار چه باشد چه نباشد، اتفاقات در حال رخ دادن است، این هشدار فقط سهامداران را از وضعیت شرکت آگاه می کند.

یک سال زمان برای نهایی شدن اصلاحات

به گفته عضو هیأت مدیره سازمان بورس فرآیند انجام اصلاحات جدید بیش از یک سال به طول انجامید و طی این مدت جلسات متعددی با کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، فعالین حقیقی و حقوقی و بورس ها برگزار شد و قریب به اتفاق فعالین بازار سرمایه موافق نگاه جدید سازمان بورس بودند.

وی ادامه داد: طی این مدت نقدها و پیشنهادهای فعالین حقیقی و حقوقی بازار سرمایه، کانون ها و ارکان سازمان بورس اخذ و اعمال شد و برای اولین بار در این خصوص، فراخوان عمومی اعلام شد و فعالین بازار از آن مطلع شدند و نظرات خود را از طریق سامانه مربوطه ارسال کردند که سازمان هم آنها را در انجام اصلاحات استفاده کرد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان اعلام کرد: با وجود اینکه در اصلاح و ابلاغ دستورالعمل جدید نظر فعالان و ارکان بازار سرمایه از طریق فراخوان عمومی و جلسات متعدد اخذ شده، با این حال سازمان بورس از پیشنهادهای و انتقادات سازنده در جهت بهبود هرچه بیشتر این دستورالعمل ها استقبال می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی