چهارشنبه, 13 دی 1396 - 17:46

ادامه افت خودرویی ها و نفتی ها در آخرین روز کاری هفته دوم دی ماه / شاخص به کانال ۹۵هزار واحدی بازگشت

در آخرین روز معاملات بورس تهران در این هفته قیمت سهام شرکت های خودرویی، نفتی و تعداد زیادی از فلزات اساسی با روند کاهشی مواجه شد و شاخص کل نیز بعد از چندین روز از تراز ۹۶هزار واحدی پایین رفت، چنانچه شاخص بورس با ۳۱۱واحد کاهش به کانال ۹۵هزار واحد برگشت و با رسیدن به ۹۵هزار و ۹۲۹واحد به معاملات آخرین روز کاری هفته دوم دی ماه تالار شیشه ای پایان داد.

به گزارش «فرصت امروز»، درحالی که معامله گران با رشد اندک شاخص در روز سه شنبه امیدوار بودند معاملات در این بازار در روز چهارشنبه به تعادل برسد، شاخص بورس با ریزش ۳۱۱واحدی، فضای خرید و فروش سهام را به سمت افت قیمت ها هدایت کرد و به رقم ۹۵هزار و ۹۲۹واحدی رسید.

نوسان شاخص ها

همچنین شاخص کل هم وزن نیز در این مدت با افت ۱۲۱واحدی مواجه شد و تا رقم ۱۷هزار و ۴۳ پایین آمد. شاخص آزاد شناور نیز ۳۲۳ واحد افت کرد و به رقم ۱۰۲هزار و ۹۹۷ رسید، همچنین شاخص بازار اول و دوم هر یک به ترتیب ۱۹۴ و ۸۰۷ واحد کاهش یافت.

به عبارت دیگر، شاخص کل هم وزن با کاهش ۱۲۱واحدی به ۱۷هزار و ۴۳ واحد، شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۳۲۳ واحدی به رقم ۱۰۲هزار و ۹۹۷ واحد، شاخص بازار با کاهش ۱۹۴واحدی به رقم ۶۸هزار و ۶۹ واحد و شاخص بازار دوم با کاهش ۸۰۷واحدی به ۲۰۴هزار و ۶۵۴ واحد رسید.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب با ۵۳، ۴۱ و ۳۴ واحد تأثیر کاهنده بیشترین نقش را در افت شاخص کل داشتند. در طرف مقابل مخابرات ایران، فولاد خوزستان و کالسیمین بیشترین تأثیر افزاینده را روی دماسنج بازار سرمایه داشت.

همچنین تعداد معاملات گروه خودرو به ۱۰هزار و ۷۱۹ نوبت رسید. در این گروه ۱۶۶میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۷میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت، اما در نهایت قیمت سهام نمادهای خودرویی عمدتا با کاهش همراه شد. در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز با کاهش قیمت ها روبه رو بودیم و در این گروه ۲۲میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲میلیارد تومان جابه جا شد. در گروه فلزات اساسی نیز ۷۰میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۲۳میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. مقدار نوسان قیمتی در این گروه عمدتا کمتر از یک درصد بود.

در نهایت، ارزش معاملات بورس تهران در روز چهارشنبه به رقم ۳۰۹میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۴۵۱میلیون سهم و اوراق مالی طی ۵۷هزار و ۶۹۳نوبت معامله بود و و ارزش بازار نیز به ۳۸۴هزار و ۶۹۳ میلیارد تومان رسید.

آیفکس نیز با ۰.۴ واحد افت مواجه شد و به رقم ۱۰۵۵واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۳۹میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۴۳۴میلیون سهم و اوراق مالی طی ۳۸هزار و ۴۱۱نوبت معامله بود.

توقف و بازگشایی نمادها

از سویی دیگر، در دادوستدهای روز چهارشنبه نماد معاملاتی شرکت های «سرمایه گذاری بوعلی، حق تقدم استفاده نشده بیمه اتکایی امین، اسناد خزانه اسلامی (۶۰۳۱) و تأمین مسکن جوانان» از سوی ناظر بازار سهام باز و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت های «سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، مواد ویژه لیا، تولیدی کاشی تکسرام، بیمه سرمد، شیشه همدان، داروسازی اسوه و سامان گستر اصفهان» متوقف شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی