دوشنبه, 11 دی 1396 - 17:11

بازگشت به کانال ۹۶ هزار واحدی با ۶۴۶ واحد افزایش / رنگ شاخص کل بورس سبز شد

شاخص کل بورس بعد از چهار روز کاهش، روز دوشنبه با ۶۴۶ واحد رشد و رسیدن به ۹۶ هزار و ۲۰۷ واحد، معاملات را مثبت به پایان برد و سهامداران در سومین روز معاملاتی هفته با رشد شاخص در تالار شیشه ای مواجه شدند تا فضای سرد شکل گرفته اندکی در این بازار تغییر کند.

به گزارش «فرصت امروز» به رغم افت یک دست قیمت سهم ها در ابتدای هفته، روز دوشنبه روند قیمت ها در گروه فلزات اساسی، خودرویی ها و نفتی ها عمدتا با افزایش مواجه شد و شاخص کل نیز در این مدت توانست به کانال ۹۶ هزار واحدی بازگردد. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۵۰ واحدی تا رقم ۱۷ هزار و ۲۷۰ بالا رفت.

در حالی شاخص بورس روز دوشنبه ۶۴۶ واحد رشد کرد که در روز یکشنبه بیش از ۱۷۰۰ واحد افت را تجربه کرده بود و تقریبا تمام نمادها در گروه های اصلی از جمله فلزات اساسی، نفت، خودرو و کانه فلزی کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند. ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و فولاد مبارکه اصفهان هر یک به ترتیب ۴۸، ۴۲ و ۳۹ واحد تاثیر افزاینده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل پارس دارو، بانک اقتصاد نوین و گروه دارویی سبحان به ترتیب با ۱۱، ۷ و ۶ واحد تاثیر، بیشترین نقش کاهنده را در دماسنج بازار سرمایه ایفا کردند.

اما روز دوشنبه اکثر سهم های خودرویی با رشد قیمت مواجه شدند. همچنین گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای یکدست افزایش در قیمت پایانی را تجربه کردند. هر چند که این مقدار رشد قیمت عمدتا کمتر از 2درصد بود. در گروه خودرو بازار شاهد معامله ۱۳۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۶ میلیارد تومان و در گروه فرآورده های نفتی شاهد ۲۸ میلیون سهم به ارزش ۱۴ میلیارد تومان بود.

از طرف دیگر در گروه فلزات اساسی روند قیمت سهم ها عمدتا رو به رشد بود و این رشد در بیشتر نمادها کمتر از 2درصد دیده می شد. در این گروه بیش از ۷۸ میلیون سهم به ارزش ۲۵ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۴۶ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۱۶۸ میلیون سهم در ۶۲ هزار و ۸۱۰ نوبت داد و ستد بود.

به طور کلی، براساس آمارهای بورس، همه شاخص های اصلی بازار سهام با رشد روبه رو شدند. بر این اساس شاخص کل با ۶۴۶ واحد رشد معادل ۰.۶۸درصد به ۹۶ هزار و ۲۰۷ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با ۲۰۷ واحد افزایش معادل ۰.۶۸درصد به ۳۰ هزار و ۸۳۵ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۵۰ واحد رشد معادل ۰.۲۹درصد به ۱۷ هزار و ۲۷۰ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۳۸ واحد رشد، معادل ۰.۲۹درصد به ۱۳ هزار و ۲۲واحد، شاخص آزاد شناور با ۷۵۵ واحد رشد، معادل ۰.۷۴درصد به ۱۰۳ هزار و ۲۶۸ واحد، شاخص بازار اول با ۴۶۰ واحد ریزش معادل ۰.۶۸درصد افزایش به ۶۸ هزار و ۲۲۴ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۳۶۹ واحد رشد معادل ۰.۶۷درصد، به ۲۰۵ هزار و ۴۷۴ واحد رسید.

از سوی دیگر هفت نماد «فملی با ۴۸ واحد، فولاد با ۴۲ واحد، فولاد با ۳۹ واحد، فارس با ۳۷ واحد، وامید با ۳۳، خودرو با ۳۲ و شتران با ۳۲ واحد» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس داشتند.

بر اساس این گزارش، صنایع بازار سهام نیز با رشد روبه رو شدند، به طوری که «سایر مالی با ۷۱ واحد رشد معادل ۳.۴۴درصد به ۲ هزار و ۱۴۶ واحد، خودرو با ۴۰۲ واحد صعود معادل ۲.۴۶درصد به ۱۶هزار و ۷۵۷ واحد، ذغال سنگ با ۲۵ واحد رشد معادل ۱.۹۵درصد به یک هزار و ۳۲۲ واحد، محصولات چوبی با ۹۴۹ واحد صعود معادل ۱.۸۴درصد به ۵۲ هزار و ۶۴۵ واحد، کانی غیرفلزی با ۳۲ واحد افزایش معادل ۱.۵۰درصد به ۲ هزار و ۲۰۳ واحد، زراعت با ۹۲ واحد رشد معادل ۱.۴۸درصد به ۶ هزار و ۳۰۲ واحد، محصولات کاغذ با ۱۶۱ واحد افت معادل ۱.۴۲ درصد به ۱۱هزار و ۲۰۸ واحد» رسید.

در نهایت روز گذشته در معاملات بورس در ۶۲ هزار و ۸۱۰ نوبت معاملاتی، یک میلیارد و ۱۶۸ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۲۶۴ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار نیز به ۳۸۴ هزار و ۸۴۰میلیارد تومان رسید. آیفکس نیز با ۲۵ واحد رشد تا رقم ۱۰۵۸ واحدی افزایش یافت. این در حالی است که روز یکشنبه شاخص کل فرابورس ایران با افت ۳۵ واحدی مواجه شده بود. ارزش معاملات این بازار دیروز به رقم ۱۶۲ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۴۳۲ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی