یکشنبه, 10 دی 1396 - 18:17

در دومین روز کاری هفته رخ داد / مبادله نیمی از حجم و ارزش مبادلات در بازارهای اول و دوم

بیش از 60درصد از حجم و 40درصد ارزش کل دادوستدهای فرابورس در روز دهم دی ماه به بازارهای اول و دوم اختصاص یافت به گونه ای که در این دو بازار شاهد دست به دست شدن نزدیک به 385میلیون سهم به ارزش افزون بر 625میلیارد ریال بودیم.

به گزارش «فرصت امروز» از فرابورس ایران، مبادلات دومین روز کاری هفته دوم دی ماه در فرابورس به نقل وانتقال بیش از 596میلیون ورقه به ارزش بالغ بر یک هزار و 511میلیون ریال در 51هزار و 539 نوبت دادوستدی منتهی شد.

در این میان نماد معاملاتی «ذوب» ضمن آنکه در صدر جدول پربیننده ترین نمادهای فرابورسی ایستاد، بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی را در بازار سهام نیز به دست آورد.

نمادهای «اپرداز» و «میدکو» نیز بعد از نماد ذوب، بیشتر از سایر نمادها در مرکز توجه معامله گران فرابورس قرار گرفتند که البته با افت قیمت نیز مواجه شدند.

در همین حال نمادهای «افرا» و «بپاس» به ترتیب متعلق به شرکت های افرانت و بیمه پاسارگاد، بیشترین رشد قیمتی را به همراه داشتند. این در حالی است که نمادهای «ولشرق» از گروه واسطه گری های مالی و پولی و «اوان» متعلق به گروه اطلاعات و ارتباطات با بیشترین افت قیمتی روبه رو شدند.

با رصد پرتأثیرترین نمادها در روز جاری بر آیفکس مشاهده می کنیم که نماد «مارون» 10واحد اثر منفی بر این نماگر گذاشته است. افزون بر این، معاملات منفی در نمادهای «زاگرس» و «میدکو» با فشار 6واحدی، منجر به ریزش شاخص کل فرابورس شد تا این نماگر با افت سنگین 35واحدی در ارتفاع 1033واحدی قرار گیرد.

در سمت دیگر بازار، بررسی تغییر مالکیت های انجام شده در بازار پایه حاکی از آن است که در مجموع تابلوهای معاملاتی «پایه الف»، «پایه ب» و «پایه ج» حدود 162میلیون سهم به ارزش بیش از 189میلیارد ریال در بیش از 16هزار دفعه معاملاتی، دست به دست شده است.

از سوی دیگر بازار اوراق با درآمد ثابت میزبان جابه جایی بیش از 576هزار ورقه بود که این حجم از دادوستدها ارزش افزون بر 541میلیارد ریالی را به همراه داشت.

در این میان در دهمین روز از دی ماه، معامله گران با نقل وانتقال بیش از 209هزار ورقه به ارزش بیش از 208میلیارد ریال در نماد «سخاب4» بیشترین اقبال را نسبت به این سری از اسناد خزانه اسلامی که در روز بیستم همین ماه سررسید می شود، نشان دادند.

همچنین هم زمان با اجرای دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران اصلاحیه مورخ 1396/09/14 هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، اعلام شد که آن دسته از نمادهای معاملاتی بازار ابزارهای نوین مالی که مشمول پرداخت سود، اجاره بها و اقساط در سررسیدهای اعلامی هستند از این پس به منظور پرداخت سود، اجاره بها یا اقساط متوقف نمی شوند.

گفتنی است نمادهای معاملاتی یادشده همواره قابل معامله بوده و سود، اجاره بها و اقساط به آخرین دارندگان اوراق در روز قبل از سررسیدتعلق می گیرد.

در پایان، معامله گران بازار تسهیلات مسکن شاهد جابه جایی 66هزار و 505 ورقه تسهیلات مسکن در 5هزار و 529 نوبت معاملاتی بودند که این میزان معاملات، ارزشی بالغ بر 48میلیارد ریال را نشان می دهد. در میان این اوراق، امتیاز تسهیلات مسکن فروردین 95 با بیشترین قیمت یعنی 760هزار ریال خریدوفروش شد.

همچنین جابه جایی بیش از 45هزار ورقه تسهیلات مسکن آذرماه 96به ارزش افزون بر 32میلیارد ریال، آن را در صدر بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز این بازار نشاند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی