یکشنبه, 10 دی 1396 - 17:56

غلبه عرضه بر تقاضا در بازار سهام / بورس قرمزپوش شد

فرصت امروز: به نظر می رسد اعتراض های روزهای اخیر تأثیرش را بر بورس گذاشته است و شاخص بورس روز گذشته با افت ۱۶۴۹ واحدی به ۹۵ هزار و ۵۶۱ واحد رسید؛ درحالی که طی روزهای گذشته، شاخص تا مرز ۱۰۰ هزار واحدی هم بالا رفته بود. بر این اساس، حجم معاملات به یک هزار و ۹۰۱ میلیون سهم رسید که ارزش معاملات ۴ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۲۴۰ میلیون ریال بوده است. در این میان، تعداد معاملات نیز به ۱۲۶ هزار و ۹۵۵ رسید و در این میان، ارزش بازار نیز به ۳ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۷۵۳ میلیارد ریال رسید.

ه عبارت دیگر، درحالی که در روزهای گذشته شاخص بورس تهران توانسته بود با رشد مضاعف، چندین بار کانال شکنی کند، روز یکشنبه از ابتدای باز شدن معاملات، عرضه ها چنان بر تقاضا غلبه کرد که تنها در یک ساعت ابتدایی باز شدن معاملات شاخص کل بورس بیش از ۱۵۰۰ واحد فروریخت. در فرا بورس ایران نیز آیفکس با افت کم سابقه ۳۵ واحدی مواجه شد.

به گزارش ایسنا، در روزها و هفته های گذشته قیمت سهم ها به نحوی افزاینده بود که شاخص کل توانست در روزهای پیاپی ۱۰۰۰ واحد افزایش یابد و بارها کانال شکنی کند و حتی تا نیمه تراز ۹۸ زار واحدی بالا رود. بسیاری معتقد بودند افزایش قیمت جهانی کامودیتی ها از جمله فلزات اساسی، نفت از یک سو و از طرفی افزایش قیمت دلار سبب رشد قیمت سهم ها شده و این موضوع شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار را تقویت کرده است، به طوری که این شاخص توانسته به قله تاریخی ۹۸ هزار واحدی دست یابد.

اما بورس تهران در دو روز ابتدای هفته در چرخشی غیرطبیعی روند عکس گرفته، به طوری که روز یکشنبه در یک ساعت ابتدایی باز شدن معاملات شاخص کل بیش از ۱۰۰۰ واحد افت کرد. این در حالی است که عوامل بنیادی که ذکر شد، همچنان به قوه خود باقی هستند و حتی بسیاری معتقدند با این عوامل بنیادی و وضعیت قیمت های جهانی، دماسنج بازار سرمایه می تواند تا کانال ۱۰۰ هزار تایی هم بالا رود.

علاوه بر این، روند رشد عرضه ها در مقابل تقاضا در سهم های فرابورسی به حدی رسیده که آیفکس در یک روند کم سابقه بیش از ۳۵ واحد افت کرد و سهم ها در فرابورس ایران نیز دچار افت قیمت غیرقابل پیش بینی شدند.

روز گذشته در نهایت شاخص کل نسبت به روز قبل ۱۶۴۹ واحد افت کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۵۶۱ رسید. شاخص کل هم وزن نیز با افت ۴۴۱ واحدی تا عدد ۱۷ هزار و ۲۲۰ پایین رفت. همچنین شاخص بازار آزاد شناور، شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم هر یک به ترتیب ۱۹۷۰، ۱۲۵۱ و ۳۰۹۰ واحد کاهش یافتند.

در بازار سراسر قرمز روز یکشنبه، فولاد مبارکه اصفهان، گروه مپنا و سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین به ترتیب ۱۰۶، ۹۶ و ۷۷ واحد تأثیر کاهنده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل، اندک نمادهایی همچون پتروشیمی پردیس، بانک سینا و پتروشیمی فجر با قدرت کمی سعی کردند دماسنج بازار سرمایه را تا حدودی بالاتر نگه دارند.

همچنین در گروه خودرو، قطعات و روند سهم ها یکدست نزولی بود حتی در گروه مواد و محصولات دارویی غیر از نماد لابراتور دکتر عبیدی بقیه سهم ها با افت در قیمت پایانی مواجه شدند. فلزات اساسی هم از روند افت قیمت ها بی نصیب نبودند و در اکثر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. نمادهای بسیاری از این گروه شاهد افت قیمت نزدیک به پنج درصدی بودند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۴۷۲ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم یک میلیارد و ۹۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کردند. دیروز حجم معاملات همچون روزهای گذشته توانسته بیش از یک میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذارد اما وضعیت کلی بازار نشان دهنده این است که عرضه ها بیش از تقاضاست و قیمت سهم ها لحظه به لحظه کاهش یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی