جمعه, 08 دی 1396 - 17:57

باارزش ترین شرکت های بورسی در آذرماه امسال را بشناسید / آیا مطابق وعده سازمان بورس، نمادهای متوقف، یکساعته بازگشایی می شود؟

فرصت امروز: بورس تهران با اعلام با ارزش ترین شرکت های بورسی در آخرین ماه پاییز امسال، ارزش بازار ناشران بورس تهران در پایان آذرماه را بیش از 000. ۳۸۱ میلیارد تومان اعلام کرد.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بورس تهران، از میان ۳۲۷ شرکت که در بازار سهام فعالیت دارند، رتبه اول تا سوم از نظر ارزش بازار به صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۵۰.۱۵۹ میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۱۶.۷۵۰ میلیارد ریال و ارتباطات سیار ایران با ۱۶۴.۰۰۶ میلیارد ریال اختصاص یافته است.

همچنین شرکت های ملی صنایع مس ایران، مخابرات ایران، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری غدیر، سنگ آهن گل گهر و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب با ۱۴۰.۹۴۰میلیارد ریال، ۱۳۵.۹۶۰ میلیارد ریال، ۱۱۶.۱۳۸ میلیارد ریال، ۹۹. ۱۰۴ میلیارد ریال، ۹۷.۲۰۰ میلیارد ریال، ۹۶.۵۷۰ میلیارد ریال و ۹۴.۹۱۶ میلیارد ریال رتبه های چهارم تا دهم را به نام خود ثبت کردند.

کم ارزش ترین شرکت ها

اما کم ارزش ترین شرکت ها بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی بورس تهران در آذرماه امسال کدام شرکت ها هستند؟ بررسی ها نشان می دهد که شرکت های آلومراد، نوش مازندران، تولیدی گرانیت بهسرام، ماشین سازی نیرو محرکه، پارس سرام، درخشان تهران، صنایع جوشکاب یزد، تولیدی لنت ترمز ایران، صنایع شیمیایی سینا، سایپا شیشه، پیاذر، کمک فنر ایندامین و لعابیران به ترتیب در انتهای جدول کم ارزش ترین شرکت ها در آذرماه امسال قرار دارند.

فعالان بورس تهران منتظر اجرای وعده سازمان بورس

درحالی که در اواسط هفته گذشته شاخص بورس تهران توانست از کانال ۹۸ هزار واحدی عبور و رکوردی تاریخی ثبت کند، قیمت سهم ها در دو روز پایانی هفته گذشته با کاهش مواجه شد و متعاقب آن دماسنج بازار روند اصلاحی را طی کرد. بر همین اساس، فعالان بازار سرمایه در هفته پیش رو منتظر خواهند بود تا ببیند آیا مطابق وعده سازمان بورس واقعاً نمادهای متوقف، یکساعته بازگشایی می شود؟

به گزارش ایسنا، در طی ۵ روز کاری بورس تهران در هفته ای که گذشت، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۲۳۹۱ واحد رشد کرد و از نیمه کانال ۹۵ هزار واحدی تا رقم ۹۷ هزار و ۸۹۹ بالا رفت؛ چنانچه در طی ۵ روز معاملاتی اخیر بازیگران بازار سرمایه ایران شاهد سه بار کانال شکنی دماسنج بازار سرمایه بودند به طوری که شاخص تا ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحدی هم رشد کرد، اما در نهایت با مقداری کاهش در روز پایانی معاملات به رقم ۹۷ هزار و ۸۹۹ رسید.

افزایش قیمت های فلزات اساسی و نفت در طی سال جاری و روند رو به رشد دماسنج بازار سرمایه، سبب شده انتظارات فعالان بازار به حدی بالا رود که منتظر شکستن کانال ۱۰۰هزار واحدی باشند. علاوه بر این ها از سازمان بورس نیز خبر رسیده که قرار است دستورالعمل جدید بازگشایی و توقف نمادها از این هفته اجرایی شود، ولی بسیاری از کارشناسان و فعالان بورس به عملی شدن این دستور العمل و اینکه نمادهای متوقف در کمتر از یک ساعت و نیم، بازگشایی شوند، امید چندانی ندارند.

در طی هفته ای که گذشت، شاخص بازار اول ۱۴۳۲ واحد رشد کرد و تا رقم ۶۹ هزار و ۵۵۰ افزیش یافت، همچنین شاخص بازار دوم با رشد ۶۴۹۵ واحدی تا رقم ۲۰۸ هزار و ۴۲۰ افزایش یافت. شاخص آزاد شناور نیز در این مدت ۱۷۹۳ واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۵ هزار و ۳۰۳ واحدی رسیدو همچنین شاخص صنعت نیز با ۲۳۴۵ افزایش رقم ۸۶ هزار و ۴۲۲ واحدی را تجربه کرد.

با اینهمه، کارشناسان و فعالان بازار سرمایه در هفته پیش رو منتظر اجرایی شدن وعده سازمان بورس هستند. آیا مطابق با آنچه سازمان بورس وعده داده، واقعاً قرار است تا نمادهای متوقف، یکساعته بازگشایی شود؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی