چهارشنبه, 06 دی 1396 - 17:13

شاخص بورس با افت 253 پله ای در کانال 97 هزار واحدی آرام گرفت / عقبگرد قیمت سهام در بورس تهران

فرصت امروز: به رغم رشد قیمت سهم ها طی روزهای گذشته در بورس تهران، روز چهارشنبه روند قیمت اکثر سهم ها در گروه هایی همچون فلزات اساسی و خودرو کاهشی بود و شاخص کل نیز با 253 واحد افت از کانال ۹۸ هزار واحدی پایین رفت و به رقم ۹۷ هزار و ۸۹۹ رسید.

شاخص بورس که در دقیقه های آغازین بازار روندی صعودی داشت، به سرعت روندی منفی به خود گرفت. شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۵۳ واحد کاهش یافت و تا رقم ۹۷ هزار و ۸۹۹ پایین رفت. همچنین شاخص کل هم وزن با ۵۴ واحد تا رقم ۱۷ هزار و ۸۸۰ کاهش یافت. در واقع، بازار بورس در آخرین روز کاری هفته با روندی منفی دنبال شد و بسیاری از فعالان بازار سرمایه به دنبال فروش سهام خود بودند.

در حالی دماسنج بازار سرمایه روز چهارشنبه خط مقاومت ۹۸ هزار واحدی را می شکند که در روزهای گذشته شاخص کل توانسته بود با چندین بار کانال شکنی تا نیمه کانال ۹۸ واحدی بالا رود، اما طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه دماسنج بازار سرمایه روند کاهشی را از سر گرفته و قیمت سهام گروه هایی همچون فلزات اساسی و نفتی ها روند کاهشی را تجربه می کنند.

شاخص آزاد شناور نیز در آخرین روز معاملات بورس تهران در این هفته ۴۴۷ واحد کاهش یافت و به رقم ۱۰۵ هزار و ۳۳۸ واحدی رسید. شاخص بازار اول نیز ۶۷۴ واحد افت کرد، اما شاخص بازار دوم با ۴۸۳ واحد رشد تا رقم ۲۰۸ هزار و ۴۲۰ بالا رفت.

نمادهای گروه فلزی، کانی های فلزی و خودرو دیروز با افت زیادی روبه رو شدند؛ فولاد کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تأمین)، خودرو (ایران خودرو)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) با بیشترین تأثیر منفی، شاخص را پایین کشیدند و در مقابل بیشترین تأثیر مثبت را نیز نماد فارس (هلدینگ خلیج فارس) داشت که به تنهایی 173 واحد تأثیر مثبت داشته و مانع افت بیشتر شاخص شد.

به عبارت بهتر، در معاملات روز چهارشنبه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی فجر و گروه مپنا به ترتیب با ۱۷۳، ۲۳ و ۱۷ واحد تأثیر، بیشترین نقش افزاینده را روی دماسنج بازار سرمایه داشتند و در طرف مقابل فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو و سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین به ترتیب با ۷۳، ۵۴ و ۵۲ واحد تأثیر کاهنده سعی داشتند شاخص را به سمت پایین هدایت کنند.

روند کاهشی شاخص های اصلی بازار سرمایه

در معاملات روز گذشته فلزات اساسی عمدتا با افت در قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله همراه بودند. در این گروه ۹۶ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۲۶میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. همچنین در گروه محصولات شیمیایی روند بسیاری از سهم ها کاهنده و نوسان قیمت ها عمدتا کمتر از دو درصد بود. در حقیقت روز چهارشنبه بیشتر شاخص های اصلی بازار سرمایه روند کاهشی داشتند.

در گروه استخراج کانه های فلزی نیز روند قیمت ها عمدتا کاهنده بود، علاوه بر این گروه خودرو نیز شاهد افت قیمت در اکثریت نمادها بود. در این گروه ۱۰۵میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۵میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۸۳ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۸۸۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۶ هزار و ۴۲۲ نوبت دادوستد بود.

افت 14 واحدی فرابورس

شاخص فرابورس نیز روز چهارشنبه با افتی شدید همراه شد و 14 واحد عقب نشینی کرد و در رقم یک هزار و 82 واحدی قرار گرفت. در معاملات دیروز 260 میلیون سهم و اوراق به ارزش یک هزار و 810میلیارد ریال در 38 هزار دفعه، خرید فروش شد. یعنی ارزش معاملات فرابورس تهران رقم ۱۸۱میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات به عدد ۲۶۰ میلیون سهم و اوراق مالی رسید. دیروز نمادهای مارون(پتروشیمی مارون)، میدکو (توسعه معاون و فلزات) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی