جمعه, 01 دی 1396 - 19:24

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد / ساخت و ساز در ۱۰ شهر روی گسل ممنوع می شود

معاون وزیر راه گفت به دنبال ابلاغ مصوبه و نقشه ممنوعیت ساخت وساز روی گسل های شهر تهران، برای ۱۰ شهر دیگر هم این نقشه ها را در دست تهیه داریم.

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی درخصوص بحث زلزله اظهار داشت: دو کار اساسی در شورای عالی معماری و شهرسازی صورت گرفته که یکی در حوزه پیشگیری از وقوع و تلاش برای شناسایی پهنه های پرخطر است. در هفته های اخیر نقشه پهنه های پرخطر تهران ابلاغ شد که شهرداری باید به شدت از ساخت و ساز در این پهنه ها خودداری کند و قرار شد برای ۱۰ شهر دیگر کشور هم این نقشه ها تهیه شود. سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز حمایت خود را اعلام کرده و قرار شده منابع آن را در اختیار ما قرار دهد تا بتوانیم با کمک مرکز زلزله شناسی این نقشه ها را تهیه و به شهرها ابلاغ کنیم. همه نهادها از فرآیند شناسایی پهنه های پرخطر حمایت کردند.

یکپارچه سازی کمپین های بازسازی کرمانشاه

او ادامه داد: نکته دوم به بحث بازسازی بعد از زلزله برمی گردد. ما در معاونت معماری و شهرسازی تلاش داریم یک شبکه همکاری مشترک بین کمپین هایی که در زلزله کرمانشاه برای کمک اعلام آمادگی کردند به وجود بیاوریم. هفته گذشته از نمایندگان ۹ گروه دعوت کردم و از آنها خواستم تا برنامه های خود را با اولویت ها در بحث بازسازی هماهنگ کنند. بعضی از این گروه ها تخصصی هستند ولی سایر بخش ها تخصصی نیستند. قرار شد کانون معماران معاصر ایران، محور اقدامات فنی شود و پیشنهاداتش را برای اجرای این طرح ها ارائه کند.

ایزدی با بیان این که ۲۸ آذرماه نشست مشترکی در کرمانشاه خواهیم داشت، گفت: در این نشست با مسئولان محلی برنامه های خود را هم راستا می کنیم. نمایندگان بنیاد مسکن هم حضور دارند و قرار شد معاونت معماری نقش هماهنگی بین این گروه ها و دستگاه های اجرایی در بحث بازسازی را داشته باشد. توجه به الگوهای بومی و ابعاد اجتماعی در فرآیند بازسازی مورد تاکید و بیشتر توجه ما روی پروسه های فرهنگی اجتماعی ساکنان آسیب دیده است.

بررسی تاثیر توسعه بر بحران آب

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: همچنین روز دوشنبه هفته گذشته مصوبه ای در شورای عالی شهرسازی داشتیم که اثرات توسعه شهرها بر اقلیم مناطق، به خصوص بحران آب مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس دبیرخانه موظف شد ظرف چهار ماه برنامه عملیاتی نحوه مواجهه با این بحران اقلیمی را بررسی و راهکارهای خود را ارائه کند. با تدوین این برنامه انتظار می رود بتوانیم راه حل هایی برای جلوگیری از توسعه های صنعتی که روند خشکسالی را تسریع کردند تدوین کنیم.

وی ادامه داد: سکونتگاه هایی جدید که بدون توجه به پدیده های اقلیمی و توجه به منابع آب مورد نیاز، شکل گرفتند یا شهرهایی که بدون توجه به ظرفیت های اقلیمی مناطق، توسعه پیدا کردند مورد توجه وزیر راه و شهرسازی است.

تاكيد بر تداوم لرزه خیزی تهران و البرز

همچنین محمد شکرچی زاده ، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن اعلام جمع بندی جلسه مشترک این مرکز با سازمان زمین شناسی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله در رابطه با زلزله اخیر تهران و البرز، گفت: با توجه به اطلاعاتی که از دستگاه های شتاب نگار و لرزه نگار موجود است به نظر می رسد هنوز گسل ماهدشت فعال است و منطقه زلزله زده هنوز لرزه خیز بوده و به ثبات نرسیده است. وی تصریح کرد: توصیه ما به شهروندان استان های البرز و تهران این است که کماکان هوشیاری خود را حفظ کنند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که هوشیاری مردم در حال حاضر، بهترین کاری است که باید آن را جدی گرفت، خاطرنشان کرد: امیدواریم مردم با بلوغی که دارند و در زلزله چهارشنبه شب تهران و البرز آن را ثابت کردند، کماکان بتوانیم وضعیت موجود را حفظ کنیم تا روزهای پرخطر حاصل از زلزله سپری شوند.

شکرچی زاده اظهارنظر کلی در مورد اینکه آیا وقوع زلزله ای در پیش است يا خير، به نتایج حاصل از دستگاه های شتاب نگار برای رکود پس لرزه های احتمالی آتی در روزهای آینده موکول کرد و گفت: با توجه به سابقه تاریخی زلزله هایی که در منطقه البرز و تهران در سالیان گذشته رخ داده است برداشت کلی این است که روزهای انتظار و سپری کردن بحران حاصل از زلزله احتمالی ممکن است طولانی شود. به همین دلیل باید صبور باشیم و ارائه نتیجه نهایی را به برداشت هایی که در روزها و هفته آتی از دستگاه های شتاب نگار می گیریم، موکول کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: به طور مستمر، پایش داده ها و برداشت ها انجام می شوند و نتیجه حاصل از برداشت ها در روزهای آتی حتما به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی