یکشنبه, 26 آذر 1396 - 10:56

تاکید شریعتمداری بر خصوصی شدن ایران خودرو و سایپا

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که مشکل مالکیت دولتی یکی از چالش های صنعت خودرو از گذشته بوده است. در این زمینه دولت باید سهمش را از مالکیت خودروسازی به صفر برساند.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در مراسم آغاز به کار خط لوله دنا پلاس با موتور توربوشارژ و پژو ۲۰۷آی صندوقدار اتومات، اظهار کرد: در همین رابطه در ایران خودرو و سایپا در حال طی کردن مراحل برای خصوصی سازی واقعی این دو بنگاه هستیم.

وی با بیان اینکه حمایت های دولتی از صنعت خودرو باعث عقب افتادگی و نه پیشرفت این صنعت شده است، خاطرنشان کرد: اگر فاصله ای بین خواست های عمومی مردم و محصولات خودروسازی وجود دارد، معلول عوامل مختلفی است که بخشی از آن خارج از اراده صنعت خودرو است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه تدوین شده برای تزریق منابع مالی جدید به بخش صنعت خبر داد و گفت: در این رابطه ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی، ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز از سوی دولت، ۱۰ هزار میلیارد تومان از سوی بانک ها و نصف آن از سوی بخش خصوصی تامین و به صنعت کشور تزریق خواهد شد.

شریعتمداری ادامه داد: امروز ۳۰ بنگاه خودروسازی در کشور فعال هستند که بیشترین سهم بازار آن در اختیار ایران خودرو است. سهم تولیدات صنعت خودرو معادل ۳.۵درصد GDP و ارزش افزوده صنعت خودرو برابر با ۱۸.۵درصد ارزش افزوده کل صنعت است. 

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۴ باید به جایگاه نخست صنعت خودرو در منطقه پنجم آسیا و یازدهم جهان دست یابیم، تصریح کرد: هم اکنون حدود ۱۲۰۰ قطعه ساز در کشور فعال هستند که باید با یکدیگر ادغام و قطعه سازان بزرگ ایجاد شوند. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: قیمت گذاری محصولات از دیگر مشکلات مهم صنعت خودرو است. به عنوان مثال اگر قیمت فولاد و دیگر مواد اولیه افزایش یابد خودروسازان قادر به افزایش قیمت محصولات خود نیستند. 

شریعتمداری اظهار کرد: اقتصادی نبودن تیراژ تولید از دیگر مشکلات صنعت خودرو است، ضمن آنکه توجه کافی به تحقیق و توسعه صورت نگرفته و ارتباط با صاحبان تکنولوژی خارجی نیز محدود بوده است.

دیدگاه‌ها  

0 #1 محمدرضا زارع 1396-09-26 17:08
این بهترین خبر برای مردم و صنعت خودرو خواهد بود
ارسال پاسخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی