پنج شنبه, 23 آذر 1396 - 08:18

غول های قطعه سازی به دنبال سهام ایران خودرو

ایران خودرو در حالی اعلامیه فروش بلوک حدودا 15.5درصدی شرکت سرمایه گذاری سمند را منتشر کرده که از قطعه سازان به عنوان جدی ترین مشتریان آنها یاد می شود.

طبق اعلام ایران خودرو، سهام شرکت سرمایه گذاری سمند برای واگذاری به بخش خصوصی، به مزایده گذاشته شده و سهام حدود 15.5درصدی آن به بالاترین و البته موجه ترین پیشنهاد فروخته خواهد شد. هرچند هنوز قیمت پایه این سهام رسما اعلام نشده، با این حال برخی کارشناسان بورس معتقدند قیمت موردنظر می تواند بیش از ۹۵۰ میلیارد تومان باشد.

به گزارش دنیای اقتصاد، از آنجا که سهام موردنظر به مزایده گذاشته شده، این احتمال وجود دارد که با قیمتی بالاتر خریداری شود. اگرچه رسما نامی از مشتریان سهام شرکت سرمایه گذاری سمند برده نشده، با این حال منابع آگاه تاکید می کنند غول های قطعه سازی یکی از جدی ترین گزینه ها برای تصاحب این بلوک گران قیمت به شمار می روند.

استدلال منابع آگاه این است که قطعه سازان، هم از این جنبه که به هر حال بخشی مهم از زنجیره خودروسازی به شمار می روند و هم از این حیث که از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند، در مجموع شرایط لازم برای خرید سهام موردنظر را دارند. هرچه هست، به نظر می رسد ایران خودرو مطابق اصل ۴۴ و در راستای خصوصی سازی، اقدام به انتشار اعلامیه واگذاری شرکت سرمایه گذاری سمند کرده و باید منتظر ماند و دید در نهایت این سهام بزرگ و ارزشمند نصیب چه کسانی خواهد شد. به نظر می رسد مشابه اتفاقی که در ایران خودرو رخ داده، تا چندی دیگر در سایپا هم رخ خواهد داد، چه آنکه این شرکت نیز طبق قانون، تکلیف سهام خود را برای واگذاری به بخش خصوصی مشخص خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی