پنج شنبه, 25 آبان 1396 - 08:00

کنایه رئیس جمهور به فروپاشی ساختمان های دولتی در زلزله کرمانشاه / کمک 281 میلیارد تومانی بلاعوض دولت به زلزله‌ زدگان

فرصت امروز: رئیس جمهور ساختمان هایی را که توسط دولت ساخته شده و در اثر زلزله اخیر کرمانشاه فروریخته اند، نشانه فساد در بحث ساخت و ساز دولتی دانست و در عین حال گفت که وقوع حوادثی طبیعی، میز محاکمه نیست: «اینکه خانه ساخته خود مردم در منطقه سرپل ذهاب سالم مانده و در مقابل، ساختمان دولتی فروریخته، نشان دهنده وقوع فساد در این زمینه است و مشخص است که در بخش پیمانکاری ساخت و ساز فساد وجود داشته است.» اما با این حال «وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست که در آن همدیگر را پای آن کشانده و به محاکمه بکشانیم، بلکه چنین اتفاقاتی زمان یاری و کمک و همدلی بیشتر مردم و انسجام و وحدت است.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به وقوع زلزله در منطقه غرب کشور و کرمانشاه گفت: زلزله شدیدی که با قدرت و بزرگی 7.3 ریشتر در کرمانشاه به وقوع پیوسته، کمتر سابقه داشته است. وقوع چنین زلزله ای در هر کشوری خطرناک بوده و مشکلات زیادی به همراه دارد و در کشورمان نیز این زلزله خسارات زیادی به خصوص در روستاها به همراه داشته است.

رئیس جمهور، پیشگیری و مقابله با خطرات ناشی از زلزله را وظیفه همگانی توصیف کرد و گفت: حوادثی مانند زلزله درسی برای همه ما است که چگونه همدیگر را یاری کرده و با همدیگر باشیم.

مهم ترین صحبت های رئیس جمهور در جلسه روز چهارشنبه هیأت وزیران را در ادامه می خوانید.

* روز سه شنبه در جریان بازدید از مناطق زلزله زده صحنه هایی از ایثار و فداکاری دیدم که بسیار دلگرم کننده بود و در یک نمونه در بیمارستان آیت الله طالقانی در دو روز گذشته حدود 300 عمل جراحی انجام شده و از چهره پزشکان و پرستاران کاملا مشخص بود که شبانه روز و بدون استراحت مشغول امدادرسانی بودند و این بسیار ارزشمند است. هم امروز در جلسه هیأت دولت تصمیمات لازم در زمینه نحوه کمک رسانی ازجمله ارائه کمک های بلاعوض و وام و نیز چگونگی اسکان موقت و اضطراری آسیب دیدگان، اتخاذ خواهد شد.

* حدود 30 هزار خانه شهری و روستایی مناطق زلزله زده کرمانشاه برای بازسازی و ترمیم نیاز به کمک دارند که باید در این زمینه کمک کنند، اما مسئولیت اصلی در استقرار موقت و دائمی مردم زلزله زده، بنیاد مسکن است و خواهش می کنم که کارهای موازی در این زمینه صورت نگیرد و هر کسی که قصد کمک دارد، آن را در اختیار بنیاد مسکن قرار دهد. در زمینه کمک های دیگر نیز بهتر است هلال احمر مرجع باشد و در حوزه اطلاع رسانی با توجه به اینکه در چنین مواقعی اخبار و شایعات کذب و گسترده ای گفته می شود، مرجع اصلی مردم برای اطلاع از امور بایستی صدا و سیما باشد.

* روز سه شنبه مردم با صبر، متانت و ادب و بسیار منطقی خواسته های اولیه خود را مطرح کردند و وظیفه داریم که به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنیم.

* در مواقعی مانند زلزله که جاده ها مسدود می شوند امداد هوایی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند و تمام نیروهای مسلح اعم از ارتش و سپاه صمیمانه تشکر می کنم. دولت هم با تمام وجود تأکیدات رهبر انقلاب را مورد توجه قرار خواهد داد.

* باید در کنار قدرت ملی، وحدت ملی را هم مستحکم کنیم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی هستیم و باید از حوادثی مانند زلزله برای وحدت بیشتر استفاده کرد نه برای تفرقه و ایجاد اختلاف و دودستگی. وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست که در آن همدیگر را پای آن کشانده و به محاکمه بکشانیم، بلکه چنین اتفاقاتی زمان یاری و کمک و همدلی بیشتر مردم و انسجام و وحدت است.

* کسی منکر وجود مشکلات در حوزه های مختلف نیست، اما در عین حال به آینده بهتر و کشور آبادتر امید داشته و تردید ندارم از مشکلات عبور خواهیم کرد و در این مسیر قدرت ملی و حفظ وحدت و یکپارچگی می تواند چاره ساز بوده و ما را از شرایط و مشکلات به سلامت عبور دهد.

۲۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت به زلزله زدگان

همچنین سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع رسانه ها از تصویب ۲۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت به زلزله زدگان کرمانشاه خبر داد.

محمدباقر نوبخت با اشاره به مصوبات دولت برای رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان مناطق زلزله زده غرب کشور گفت: هیأت دولت ۶۵۹ میلیارد تومان برای تسهیلات و ۲۸۱ میلیارد تومان به عنوان کمک بلاعوض به زلزله زدگان کرمانشاه را تصویب کرده است و به خانواده هایی که نیاز به احداث و بازسازی دارند، در روستاها ۲۵ میلیون و شهرها ۳۵ میلیون تومان وام تعلق می گیرد.

او ادامه داد: ۵ میلیون تومان نیز به روستاییان و ۶ میلیون تومان هم به شهرنشینان کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد و خانواده هایی که نیاز به مرمت خانه دارند، هم ۱۲ میلیون تومان وام و ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می کنند.

نوبخت تأکید کرد: کسانی که به خرید لوازم خانه احتیاج دارند، ۳ میلیون تومان وام و ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می کنند و برای اسکان موقت خانواده ها، در روستاها ۳ میلیون تومان و در شهرها ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه این مبالغ فقط برای خانواده ها در نظر گرفته شده و غیر از مصوبه ای است که باید برای جبران زیربناها و بناهای دولتی در نظر بگیریم، گفت: این ارقام به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است. بانک مرکزی هم بخشنامه ای را برای کسانی که برای خرید لوازم خانه و موارد ضروری نیاز به پول دارند، تصویب کرده که از طریق قرض الحسنه انجام می شود.

نوبخت تأکید کرد: برای پرداخت این مبالغ، روند ابلاغ کردن صورت گرفته و قرار است بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه این مبالغ را پرداخت کنند که ۶۵۹ میلیارد تومان را بانک مرکزی و ۲۸۱ میلیارد تومان را سازمان برنامه و بودجه پرداخت می کند و تلاش می کنیم که این مبالغ را تا قبل از پایان این ماه جاری پرداخت کنیم.

سخنگوی دولت در پایان گفت: بانک مرکزی هم بخشنامه ای دارد که همه زلزله زدگان بازپرداخت وام های قبلی شان به مدت دو سال وقفه بیفتد و به بنیاد مسکن ماموریت دادیم که همه مشکلات را این گونه حل کند و تصمیم دولت هم همین است که این مشکلات را حل کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی