یکشنبه, 21 آبان 1396 - 08:19

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد / هزار میلیارد ریال نقدینگی برای 81 هزار میلیارد ریال طرح های عمرانی

وزیر راه و شهرسازی گفت 81هزار میلیارد ریال طرح های عمرانی در این وزارتخانه در دست اجراست که میزان نقدینگی برای اجرای این طرح ها تنها 6 هزار میلیارد ریال است.

به گزارش «فرصت امروز» از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در نشستی با انبوه سازان مسکن افزود: این بدان معناست که دولت در تنگنای مالی شدیدی است و باید وابستگی به یارانه های دولتی پرهیز شود.

به گفته وی، سیاست ما در این دوره آن است که دیگر ساختمان جدیدی به بافت فرسوده اضافه نشود. در این راستا فرآیند مدنظر انبوه سازان برای ما بسیار حائز اهمیت است، زیرا پس از ساخت واحدهای جدید نمی توانیم مردم را مجبور به انتقال از یک خانه به خانه دیگر بکنیم.

وی افزود: به تصور من ذکر اختیار سازنده برای انجام پیش  فروش واحد های احداثی در زمان عقد قرارداد با بانک مسکن امری ضروری است و باید در مرحله اول انجام شود، از سویی دیگر سازنده نیز برای کنترل هرچه بهتر فرآیند اجرا از سوی بانک، ضمن باز کردن حسابی امانی در این بانک تمامی اجاره بها و پول پیش فروش را در این حساب واریز کرده تا بانک از هزینه شدن تسهیلات پرداختی و پول پیش فروش در روند احداث واحدها اطمینان حاصل کند؛ امری که به عقیده من در صورت تحقق بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه را رفع کرده و الگوی ذهنی خوبی در این فرآیند است.

توجه به تجارب بین المللی فرآیند پیش  فروش ساختمان

آخوندی در ادامه با تأکید بر این که با توجه به تجارب بین المللی فرآیند پیش  فروش ساختمان امری بسیار شفاف در سراسر دنیا بوده و همواره با ریسک هایی برای هر دو طرف معامله همراه بوده است، گفت: ما می بینیم که در سایر کشورها تعداد زیادی از انواع نهادهای گوناگون در مسیر اجرای این فرآیند مشغول به کار هستند که صندوق تضمین یکی از آنها به شمار می رود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، قطعا فرآیند پیش فروش ساختمان به تضامینی برای خریدار و فروشنده احتیاج دارد که اهل حرفه، خود باید حدود آن را پیدا کرده و آن را محقق سازند، زیرا بدون شک این امر باعث ایجاد اعتبار فروشنده شده و به سود آن خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه این نشست درباره چگونگی ورود انبوه سازان به بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی بیان کرد: طبق ارزیابی های انجام شده در سطح ملی به این نتیجه رسیده ایم که مشکل عمده ما در این مناطق بحث کیفی و نه کمی است.

وی ادامه داد: تصور کنید در یک بافت حاشیه شهری 3میلیون خانه وجود دارد؛ خانه هایی که شاید صرف بودن یک سرپناه بتوانیم آنها را خانه بنامیم، ولی از جهت کیفی خانه و یک واحد مسکونی به شمار نمی روند.

اهمیت برنامه های انبوه سازان برای ورود به احیای بافت های فرسوده

آخوندی در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت اهداف و برنامه های انبوه سازان برای ورود به احیای بافت های فرسوده و حاشیه ای اعلام کرد: این مسئله برای ما بسیار بااهمیت است که به واقع شما به عنوان انبوه  ساز چگونه به این مسئله نگاه می کنید، زیرا تاکنون توجهی به واحدهای موجود نشده است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت تشکیل جلسات منظم با حضور انبوه سازان، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، معاونت مسکن و ساختمان و بانک مسکن جهت تدوین فرآیند عملیاتی ورود انبوه سازان به بافت فرسوده و سکونتگاه غیررسمی تأکید کرد: هدف ما این است که افراد در نهایت بتوانند در شرایط خوبی در بافت های مذکور زندگی کنند، پس باید طی این جلسات وظایف هر چهار گروه در این فرآیند به صورت روشن، مشخص شده و ارائه شود، در این صورت ریسک هر طرف کاهش پیدا کرده و مدل نهایی و مدنظر اعلام می شود. اکنون 140هزار هکتار بافت های فرسوده، سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه ای در کشور وجود دارد و دولت درصدد است احیای این بافت ها برای ارتقای کیفیت ساکنان آن در دست اقدام قرار گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی