سه شنبه, 16 آبان 1396 - 09:39

70درصد معاملات مسکن در تهران برای واحدهای 70 متری بوده است

مدیرکل دفتربرنامه  ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت در پنج سال گذشته 70 درصد معاملات مسکن در شهر تهران برای واحدهای مسکونی 70 متری یا کمتر بوده است.

به گزارش «فرصت امروز» از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگنی افزود: با این حال مساحت کمتر از 20 درصد واحدهای مسکونی ساخته شده کمتر از 70 متر مربع بوده است. به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی در سال های گذشته، اقدامات متعددی در حوزه توسعه مالی بخش مسکن و افزایش قدرت وام دهی بانک مسکن با همکاری دستگاه های مربوطه انجام داده که از جمله این اقدامات می توان به راه اندازی بازار رهن ثانویه، راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان، افزایش سرمایه بانک مسکن، راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم، راه اندازی انواع حساب ها از جمله حساب امانی، ضمانت فروش اقساطی مسکن اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: برخی از این ابزارها عملکرد و تاثیرات قابل  قبولی در حوزه مسکن داشتند ولی برخی به دلیل شرایط کلان اقتصادی به خصوص نرخ بالای سود بانکی، عملکردشان متناسب با انتظار نبوده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن همچنین در این باره که الگوی غالب تقاضا برای بخش مسکن چیست؟ و در این باره با توجه به اینکه الگوی تقاضا تغییر کرده و عرضه نیز از سمت حاشیه شهرها به درون شهرها آمده است، گفت: در حال حاضر در کشور حدود 3 میلیون واحد مسکونی نسبت به کل خانوار، مازاد است، از طرف دیگر حدود یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی نسبت به واحدهای مسکونی مورد استفاده توسط خانوارها کمبود داریم که بخشی از دلایل این رخداد به عدم تطبیق الگوی عرضه و تقاضا مربوط است.

چگنی گفت: در سال های گذشته بخش قابل  توجهی از ساخت و سازها در واحدهای مسکونی بزرگ  متراژ و گران  قیمت انجام شده در حالی که عمده تقاضای خانوارها به خصوص در کلان شهرها و خانوارهای کم درآمد برای واحدهای با متراژ متوسط و کوچک بوده است.

چگنی اظهارداشت: در حال حاضر عمده تقاضای مسکن برای واحدهای 50 تا 70 متری است در حالی که در سال های گذشته واحدهای 100 متر به بالا ساخته شدند که عملا نشان داد عرضه و تقاضا همسو و هم جهت نیستند.

چگنی افزود: تاکنون بیش از 280 هزار نفر در صندوق پس انداز خانه یکم حساب افتتاح کرده اند و همه آنها تقاضاهای بالقوه ای هستند که به تدریج وارد بازار مسکن خواهند شد و تقاضا را در این بازار تقویت خواهند کرد، اما اجرای آن منوط به تامین منابع مالی و تقویت سیستم بانکی است.

زوجین و دارندگان حساب پس انداز مسکن خانه یکم می توانند در صورت وجود شرایط لازم تا 160 میلیون تومان تسهیلات از بانک مسکن برای خرید مسکن دریافت کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی