پنج شنبه, 11 آبان 1396 - 06:00

شرکت ملی نفت ایران و شرکت ORG نروژ تفاهم نامه همکاری امضا کردند

شرکت ملی نفت ایران و ORG نروژ، تفاهم نامه همکاری امضا کردند که بر مبنای آن مطالعه میدان سردار جنگل و بلوک های اکتشافی ٢٤، ٢٦ و ٢٩ دریای خزر در دستور کار شرکت نروژی قرار می گیرد.

به گزارش «فرصت امروز» از شبکه اطلاع رسانی نفت (شانا)،  «امیرحسین زمانی نیا» معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در این مراسم، با یادآوری این نکته که بیشتر فعالیت های صنعت نفت ایران در جنوب کشور متمرکز است، ابراز امیدواری کرد که همکاری شرکت ملی نفت، شرکت نفت خزر و شرکت ORG نروژ به گام موثری در مسیر گسترش دامنه فعالیت های اکتشافی و توسعه ای ایران در بخش خزر بدل شود.

وی امضای این تفاهم نامه را نشان دهنده اعتماد متقابل طرفین عنوان کرد و افزود: امیدوارم این همکاری به عملیاتی منسجم و اثربخش در خزر بیانجامد و ایران و نروژ بتوانند همکاری های بلندمدتی در حوزه اکتشاف و توسعه نفت و گاز داشته باشند.

ضرورت بهره گیری از فناوری روزآمد در خزر

همچنین در این مراسم«غلامرضا منوچهری» معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت، به تجارب و سابقه فعالیت های نروژ در حوزه اکتشاف و توسعه در دریا اشاره کرد و گفت: امیدوارم این تفاهم نامه به همکاری های بلندمدت تر و موثرتری بین طرفین منتهی شود.

وی با اشاره به اطلاعاتی که ایران در حوزه خزر جنوبی در اختیار دارد، تاکید کرد: امیدوارم نتایج مطالعات ORG نروژ بتواند شرکت ملی نفت را در بازنگری و تکمیل اطلاعات موجود یاری دهد.

منوچهری با بیان اینکه انجام فعالیت های توسعه ای در خزر نیازمند بهره گیری از فناوری های روزآمد است، ابراز امیدواری کرد که در ادامه همکاری ها بین ایران و نروژ، زمینه انتقال فناوری های نوین در این حوزه به کشورمان فراهم شود.

افزایش تعامل با ایران نتیجه برجام

«لارس نوردرم» (Lars Nordrum) سفیر نروژ در ایران هم در این نشست به سابقه فعالیت های شرکت های نروژی در صنایع نفت و گاز اشاره کرد و گفت: بر مبنای تفاهم نامه بین شرکت ملی نفت ایران و ORG نروژ، نروژ فعالیت های مطالعاتی خود را در بخش هایی از خزر آغاز می کند.

وی افزایش همکاری با کشورمان و امضای تفاهم نامه هایی از این دست را از دستاوردهای توافق هسته ای دانست و افزود: ساختار منطقه خزر به نروژ اجازه می دهد که همکاری های خود را با دیگر کشورهای این حوزه نیز افزایش دهد.

دیپلماسی انرژی وزارت نفت در خزر موثر واقع می شود

در حاشیه این مراسم «محسن دلاویز» مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به نگاه مثبت وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران نسبت به انجام فعالیت های اکتشافی و توسعه ای در خزر، گفت: دیپلماسی انرژی وزارت نفت در خزر موثر واقع می شود و بر مبنای این تفاهم نامه، شرکت نروژی در میدان سردار جنگل و بلوک های اکتشافی ٢٤، ٢٦ و ٢٩ مطالعاتی انجام می دهد و نتایج این مطالعات به تکمیل اطلاعات شرکت ملی نفت در این بخش کمک می کند.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با لوک اویل روسیه برای مطالعه در بخش خزر جنوبی که پیشتر امضا شد، امضای این دست تفاهم نامه ها را نشان دهنده تغییر فضای کاری در خزر و حمایت های وزیر نفت و اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت از اکتشاف و توسعه در این منطقه عنوان کرد و افزود: اگرچه توسعه در خزر، پیگیری ها و ریسک های خاص خود را دارد و سرمایه گذاران بدون شک با محافظه کاری هایی به این بخش می آیند، اما با درایت متولیان و پیشبرد مذاکرات و تفاهم نامه های اخیر، روزهای خوبی در انتظار خزر خواهد بود.

گفتنی است روز سه شنبه «محسن دلاویز» مدیرعامل شرکت نفت خزر به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و «جاستین کاره ژرستاد» (Jostein Kare Kjerstad) به ترتیب به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و ORG نروژ، تفاهم نامه ای امضا کردند که بر مبنای آن مطالعه میدان سردار جنگل و بلوک های اکتشافی ٢٤، ٢٦ و ٢٩ دریای خزر در دستور کار شرکت نروژی قرار می گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی