شنبه, 13 آبان 1396 - 08:47

حبیب الله بیطرف، معاون وزیرنفت اعلام کرد / پیش بینی تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت در افق 1400

فرصت امروز: نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات داخل صنعت نفت خوزستان از 11 تا 14 آبان ماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اهواز برپا شده است.

حبیب الله بیطرف، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری در آیین گشایش نهمین نمایشگاه صنعت نفت و گاز خوزستان در اهواز گفت: در برنامه ششم توسعه و افق 1400 تولید روزانه 4.5 میلیون بشکه نفت و یک هزار و 100 میلیون مترمکعب گاز طبیعی پیش بینی شده است.

وی افزود: 18 درصد ذخایر نفت و 10 درصد ذخایر گاز جهان در ایران است و براساس آخرین آمار، ایران ظرفیت تولید 157 میلیون بشکه نفت خام در طول سال را دارد.

وی با بیان اینکه پتانسیل تولید روزانه 6 میلیون بشکه نفت خام و400 میلیون متر مکعب گاز در ایران وجود دارد، گفت: ایران ساختار مناسب برای بهینه سازی فعالیت ها در حوزه نفت و گاز را دارد.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: به سرمایه گذاری 134 میلیارد دلار در بالا دستی و 67میلیارد دلار در پایین دستی نیاز است که برای دستیابی به این امر وزارت نفت برنامه اساسی را پیش بینی کرده است. 

وی به پنج برنامه مهم وزارت نفت اشاره کرد و گفت: اجرای قراردادهای IPC با هدف توسعه میادین نفت و گاز با استفاده از سرمایه شرکت های بین المللی از مهم ترین فعالیت های وزارت نفت در ماه های آینده است.

وی افزود: امید است تا پایان سال 10 قرارداد دیگر به غیر  از توتال به امضای شرکت ملی نفت ایران برسد.

اولویت بازسازی و نوسازی تاسیسات صنعت نفت

بیطرف ادامه داد: اکنون حدود 18 طرح که عمده آن در خوزستان بوده پیش بینی شده و ظرف یک سال آینده قرارداد آنها منعقد می شود و تا سه سال این طرح ها به سرانجام می رسند.

وی بیان کرد: همچنین بازسازی و نوسازی تاسیسات رو دستی و بالادستی صنعت نفت از دیگر اولویت های وزارت نفت است، چراکه فرسودگی تاسیسات می تواند ضررهای زیانباری را به این صنعت وارد کند.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: تا پایان سال 97 مجموعه کارهای مطالعاتی انجام و از سال 98 امکان بازسازی تجهیزات فرسوده فراهم می شود.

وی گفت: همچنین مطالعه کلیه میدان های نفتی کشور از دیگر طرح های وزارت نفت است که برای این کار دستورالعمل مربوطه از سوی وزارت تهیه و ابلاغ شده است. 

بیطرف توسعه ساخت داخل و کالاهای پرمصرف در صنعت نفت و گاز را از دیگر اهداف این وزارتخانه برشمرد و افزود: 6 پروژه حمایت از ساخت داخل اقلام پرمصرف و تجاری سازی فناوری در قالب خرید انبوه جمع آوری و گروه بندی شده است.

وی استقرار نظام گواهینامه تجهیزات صنعت نفت را از دیگر برنامه های این وزارتخانه برشمرد و بر استانداردسازی تجهیزات نفتی تاکید کرد.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: بحث استاندارد یکی از ضرورت های صنعت نفت است که در گذشته به دلیل تحریم ها اجازه این استانداردها را نداشتیم. 

وی تصریح کرد: کسب و کار بر بستر الکترونیک، شفاف سازی معاملات و رقابت سالم و ثبت مناقصه ها در سامانه قابل رصد نیز از دیگر مدل های وزارت نفت است.  

خانواده نفت محدود به شرکت های وزارت نفت و دولتی نیست

بیطرف یادآور شد: ایجاد مراکز پروژه برداشت در قالب 9 قرارداد میدان محور که در زمینه توسعه مهندسی مخزن در دانشگاه های معتبر است از دیگر طرح های وزارت نفت است.

وی همچنین در خصوص برپایی نمایشگاه صنعت نفت خوزستان در اهواز گفت: نخستین پیام این نمایشگاه این است که خانواده نفت محدود به شرکت های وزارت نفت و دولتی نیست، بلکه دربرگیرنده تمامی مجموعه ظرفیت های مرتبط با این صنعت است. 

وی افزود: کلیه صنعتگران، کارکنان، مشاوران مراکز دانشگاهی و تمامی کسانی که در این عرصه نقش آفرینی می کنند از خانواده بزرگ نفت و گاز ایران به شمار می روند.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری ادامه داد: تمامی این مجموعه را می توان در نمایشگاه ها ملاقات کرد و از نزدیک با دستاوردهای جدید آنها آشنا شد.

وی بیان کرد: آشنایی متخصصان صنعت نفت با دستاوردهای یک سال صنعتگران و مشاهده نوآوری های این صنعت از دیگر جنبه های این نمایشگاه تخصصی است.

بیطرف تصریح کرد: اکنون علاوه بر بازارهای داخلی، حضور در بازار خارجی نیز یکی دیگر از ضرورت های مهم این صنعت است که برگزاری نمایشگاه تخصصی نفت و گاز می تواند بستر مناسب را برای حضور در بازار خارجی فراهم سازد.

وی ادامه داد: همچنین در این نمایشگاه دیدگاه های سازندگان به صورت مستقیم به مدیران صنعت نفت منتقل می شود و این تعامل می تواند در راستای رونق اقتصادی در این صنعت نتیجه بخش باشد.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: خوزستان بزرگ ترین صنایع نفت و گاز کشور را در اختیار دارد و این نمایشگاه فرصت مناسبی برای صنعتگران این عرصه در خوزستان است تا بتوانند دستاوردهای خود را به جهانیان معرفی کنند.

ارتقای کیفی تولید داخل باعث حضور70درصدی صنعتگران بومی در طرح های نفتی می شود

حبیب الله بیطرف در حاشیه افتتاح نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان در جمع خبرنگاران گفت: کیفیت تولیدات صنعتگران داخلی نسبت به سال گذشته ارتقا پیدا کرده که تداوم این رشد می تواند باعث حضور 70 درصدی تولیدکنندگان داخلی در پروژه های نفتی شود.

وی افزود: حمایت از سازندگان و تولید کنندگان داخلی علاوه بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار را به دنبال دارد، ارزش افزوده را به داخل کشور منتقل و بستر مناسب را برای تقویت اقتصاد فراهم می کند.

بیطرف گفت: از صنعتگران داخلی انتظار می رود کیفیت محصولات خود را ارتقا داده و به تداوم استفاده و عمر مفید تجهیزات خود تعهد دهند تا بتوانند پاسخگوی کیفیت قطعات تولیدی خود باشند.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری بیان کرد: حمایت از تولیدات داخلی به معنای رقم زدن اقتصاد مقاومتی در کشور بوده و این شرایط زمانی محقق می شود که تولید متکی به صنعتگران داخلی و ایرانی باشد.

وی گفت: خوشبختانه اقداماتی برای صدور گواهینامه کیفیت خدمات و محصولات تولیدی در درون کشور انجام شده و این مسئله کمک شایانی به سازندگان ایرانی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی