یکشنبه, 26 شهریور 1396 - 09:10

تأکید وزیر راه و شهرسازی بر ایستادگی در برابر سوداگران / کژراهه انبوه سازی در شهرها

فرصت امروز: عباس آخوندی روز شنبه در مراسم تودیع و معارفه معاون شهرسازی و معماری با طرح این سوال که «مگر با خانه ساختن در بیابان مسئله حاشیه نشینی، بازآفرینی و بافت های فرسوده حل می شود؟» گفت: هم اکنون در مقطعی قرار داریم که باید بلند صحبت کنیم؛ این صحبت کردن ها بسیار پرهزینه است، من دو بار تاکنون استیضاح شده ام و اصلا برایم مهم نیست.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: وقتی روبه روی سوداگران شهری می ایستید هزینه دارد. ما آمده ایم که هزینه بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: وقتی نظام شهرنشینی از قاعده خارج می شود، به این راحتی نیست که با یک تصمیم دولتی به قاعده خود برگردد؛ ایران چند دهه با این مسئله درگیر خواهد بود.

آخوندی اضافه کرد: آنچه ما هم اکنون می بینیم، فرسودگی شهرها از درون و حاشیه نشینی و بی انضباطی از بیرون است که اینها دو روی این حقیقت است که ما اساسا مفهوم شهر را از دست داده ایم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: از هر جهت که به شهر تهران نگاه کنیم، نبود تعادل را مشاهده می کنیم؛ حدود 15میلیون نفر در تهران و شهرهای پیرامونی زندگی می کنند و این عدد، 25درصد جمعیت شهری کشور را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: در تهران از یک طرف 500هزار واحد مسکونی خالی داریم و از طرف دیگر تعداد زیادی در فلاکت مطلق زندگی می کنند.

آخوندی با طرح این سوال که «شهر چیست؟» گفت: ما در مورد مفهوم شهر باید با یکدیگر گفت وگو کنیم و به اجماع برسیم؛ رسیدن به یک فهم مشترک برای شهرنشینی در ایران کاری بسیار دشوار است.

عضو کابینه دولت دوازدهم، تقلیل همه چیز به عدد و رقم و اینکه فشار بیاوریم تا این اعداد و ارقام اضافه شوند را یکی از مشکلات شهرسازی ذکر کرد و گفت: همانطور که در مجلس هم گفتم، اگر تصور می شود که توسعه به معنی شهرفروشی است، من نمی خواهم در این روند حضور داشته باشیم؛ نمی خواهم شهر را بفروشم تا توسعه ادامه داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در ابتدای دولت یازدهم بحث ما با شهرداری تهران این بود که چقدر ظرفیت سکونت پذیری در تهران ایجاد شده است؟ آمارها نشان می دهد که جمعیت پذیری تهران بالای 11میلیون نفر است، درحالی که قرار بود براساس طرح جامع شهری، در تهران 8.7 میلیون جمعیت زندگی کنند.

آخوندی تصریح کرد: همه فشار بر این است که این روند ادامه پیدا کند؛ بر این اساس اگر آقای نجفی می خواهد شهرداری موفق باشد باید مثلا 2 میلیون نفر به ظرفیت جمعیت پذیری شهر اضافه کند؛ درحالی که این مسیر عین بیراهه است.

وی با تأکید بر اینکه شهرها باید نشانی از ایران داشته باشند، گفت: هزاران میلیارد تومان در پردیس و پرند و. . . هزینه شده است اما در این شهرها چه نشانی از ایران می بینید؟ در تهران چه چیزی باقی مانده است؟

سیاست بازآفرینی شهری

عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: برگشت به مفهوم ایران و برجسته کردن مفهوم ایران در شهرسازی مان به یک معضل تبدیل شده؛ مفهوم ایران در خود ایران در غربت است.

وی با تأکید بر اینکه سیاست ما در توسعه شهری، بازآفرینی شهری است، گفت: این موضوع به معنی برگشت به همه مفاهیم بنیادین شهر، توسعه، ایران و مدرنیته است. اگر می خواهیم به این مفاهیم بازگردیم باید گفت وگو کنیم.

آخوندی اضافه کرد: آمارهای پارسال نشان می دهد در تهران 24میلیون خانوار و 27میلیون خانه داریم؛ این در نگاه نخست نشان دهنده وضع خیلی خوب مردم است، اما در واقع از نبود تعادل حکایت دارد؛ واقعیت این است که 27میلیون خانه داریم اما 19میلیون خانوار در فلاکت مطلق زندگی می کنند.

۲۵ درصد جمعیت ایران در یک نقطه فشرده شده است

آخوندی با اشاره به وضعیت شهرهای تهران، مشهد و سایر کلانشهرها گفت: در هر جای شهر عدم تعادل دیده می شود. ۲۵درصد جمعیت شهری ایران در یک نقطه بسیار فشرده جمع شده است. در تهران از یک طرف دارای ۵۰۰هزار واحد خالی هستیم و از طرف دیگر انسان هایی در فلاکت مطلق زندگی می کنند. این چه تعادلی است؟ این مشکلات را با دستور و بخشنامه مگر می شود حل کرد؟ در منطقه ۱ که باغشهر تهران بوده اساسا باغی باقی مانده است؟

وی رسیدن به یک اجماع و فهم شهرنشینی در ایران را بسیار سخت دانست و افزود: شهری که حکایت مدنیت، حقوق، شهروند، فرهنگ و ادب، موسیقی، هنر و زیبایی، لذت، آسایش، امنیت و انسان های فرهیخته داشته باشد هنوز گرفتار هستیم. تغییر یک سری موضوعات به عدد و رقم و فشار روی فشار که این عدد و رقم باید ادامه پیدا کند. در مجلس هم گفتم نمی خواهم عضوی از این روند باشم که شهر را بفروشم که ثابت کنم روند ساختمان سازی در ایران توسعه دارد. ساختمانی ارزشمند است که بتواند بر مبنای مدنیت و شهرنشینی شکل بگیرد.

آخوندی تصریح کرد: با توجه به مجموعه فهمی که آدم از منافع ملی ایران دارد و توانایی هایی که در بین همکاران هست که هرکدام از آنها دارای ارزش های ویژه خودشان هستند تصمیم گیری کار بسیار دشواری است. ولی چون مبنای من در همکاری با دوستانم بر پایه صداقت و درک کارشناسی براساس توسعه ملی بوده، تصمیم به این جابه جایی گرفتم.

وی افزود: دکترحناچی برای من بسیار عزیز بوده و هستند و همچنان در خدمت شان خواهیم بود. دکتر ایزدی نیز از افراد صاحب سبک و صاحب نظر در حوزه معماری و شهرسازی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی