جمعه, 10 شهریور 1396 - 17:11

بهترین تبلیغ را چگونه بسازیم؟

بهترین تبلیغ زمانی شکل می گیرد که مدیریت بازاریابی یا مدیریت بازاردانی بر پایه تصمیم هوشمند و خردمندانه باشد. بدین ترتیب می توان سهم بازار محصولات را با شناخت صحیح بازار افزایش داد.

به گزارش پارک بازاریابی ایران همان گونه که مشهود است، تبلیغات در حال رسیدن به بالاترین حد اشباع خود است و هم اکنون زمان طلوع روابط عمومی است.

همان گونه که می بینید در یک منطقه شهری با تبلیغات متعددی در مترو، تابلوی سردر فروشگاه ها، ایستگاه اتوبوس، پیامک تبلیغاتی، پیام های تلویزیونی و … مواجه هستیم و این در حالی است که هر فرد فقط می تواند تعداد مشخصی از آنها را در پایان روز به یادآوری کند.

در گذشته کارآمدترین روش معرفی برند تبلیغات بود، اما امروزه باعث آزار شده است زیرا با افزایش حجم تبلیغات انگیزه مردم به آن کمتر و کمتر شده است. در برنامه های ترویجی جهت افزایش فروش که با به کارگیری هدایا و انگیزه های کوتاه مدت سعی در ارتقای مقطعی فروش می کند نیز وضع به همین ترتیب است. تا جایی که هم اکنون این طرح های ترفیعی به یک باج مبدل شده اند.

اما آنچه مسلم است اینکه مردم نسبت به تبلیغات کم توجه و در بسیاری اوقات بی تفاوت شده اند و از سوی دیگر نیز هزینه های تبلیغات با وجود کاهش اثربخشی بسیار گران شده است. آیا با ساخت بهترین تبلیغات می توان تغییری ایجاد کرد؟

نتایج تحقیقات از تعداد زیادی از مخاطبان نشان می دهد یکی از دلایل بی اعتمادی مخاطبان، عدم انطباق میان گفتار با کردار برند ها بوده است. بدین ترتیب که باید گفت شرکت ها باید واقعی باشند و حسی منتقل کنند که وعده آن را داده اند.

اغلب یک مدیر بازاریابی فقط در دنیای تبلیغات توهمی هستند و در نتیجه اعتبار خود را از دست داده اند.

بهترین تبلیغ که بخشی از ابزار بازاریابی در هر شرکت بزرگ و کوچکی است، تعیین موثرترین ترکیب آمیزه تبلیغات است. چهار عامل در تصمیمات مدیریت در مورد تبلیغات تاثیر دارد که عبارت است از:

۱-چگونگی و ماهیت بازار:

منظور از این عامل منطقه جغرافیایی بازار، میزان تمرکز بازار و همچنین نوع مشتریان است که باید جزییات هر کدام مشخص شود.

2- مقدار بودجه در دسترس:

میزان پول تعیین کننده حقیقی ترکیب تبلیغات همان پنج  ام  (5M) است. بدین ترتیب که چگونگی استفاده، اثر و برتری هر کدام از ابزارهای تبلیغاتی را مشخص می کند. به عنوان مثال دادن آگهی در مجله، روزنامه، بیلبورد، فروش با قیمت ثابت.

۳-منحنی عمر محصول:

هر محصولی دارای منحنی عمر است و در نتیجه تصمیمات مربوط به ترکیب تبلیغات هم باید هماهنگ با آن باشد. به عنوان مثال زمانی  که یک محصول جدید وارد می شود، بهتر است از تبلیغات آگاهی دهنده به منظور آموزش و آگاهی استفاده شود و از سوی دیگر وقتی که محصول در مرحله رشد است بهترین تبلیغ این است در جهت متقاعد کردن پیش برود.

۴-ماهیت کالا:

برای عرضه کالای مصرفی، صنعتی از روش های گوناگونی استفاده می شود. به عنوان مثال در مورد کالاهای مصرفی آمیخته تبلیغات ممکن است تحت تاثیر نکاتی از قبیل رفاه، نحوه خرید کردن و اختصاصی بودن محصول قرار گیرد، اما در کالاهای صنعتی از فروش حضوری بهره برداری بیشتری می شود.

نتیجه گیری در مورد بهترین تبلیغ

با پیچیده شدن ارتباطات زندگی و افزایش چشمگیر مشغله های روزمره، فقط بازاریابی می تواند موفق باشد که بتواند مشتریان را در ساده تر کردن زندگی کمک کند. بازاریاب هایی که با جلب اعتماد مشتری بتوانند قانع کردن را به درستی انجام دهند، در بخشی از تصمیم گیری ها در انتخاب کالا و خدمات مورد نیاز تاثیر گذار بوده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی