شنبه, 24 تیر 1396 - 08:31

همزمان با تداوم رشد قیمت ها در بازار سهام صورت می گیرد / شاخص کل در آستانه فتح قله 80 هزار واحدی

در پنج روز کاری بورس تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۸۰۹ واحد رشد کرد و در نیمه کانال ۷۹ هزار واحدی قرار گرفت. در معاملات هفته گذشته با اینکه حقوقی ها در برخی روزها به فروش سهم از گروه های مختلف پرداختند، اما اقبال سرمایه گذاران حقیقی مانع از ریزش شاخص کل شد و همگام با افزایش قیمت ها بورس هفته ای سبز را سپری کرد.

در معاملات هفته گذشته و در گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن پس از انتشار برخی گزارش ها از جمله تعدیل ۲۹ درصدی سود آتیه داده پرداز و همچنین بازگشایی نماد معاملاتی تجارت الکترونیک پارسیان باعث شد موج مثبت به گروه رایانه با افزایش اقبال خریداران اغلب حقیقی سهام حاکم شود، هر چند از شکل گیری صف خرید های میلیونی در این گروه در هفته گذشته خبری نبود.

پیش بینی می شود روند این گروه تداوم داشته باشد و طی هفته جاری نیز با اقبال سهامداران مواجه شود. در بازار متعادل هفته گذشته، گروه معدنی و فلزات اساسی در آستانه برگزاری مجامع باقی مانده و همچنین انتظار برای برخی خبر های مدیریتی با اقبال عموم خریداران با وجود تداوم عرضه از سوی سهامداران حقوقی بود. بر این اساس و با توجه به احتمال انتشار خبرهای مثبت در گروه های فوق همزمان با افزایش قیمت کامودیتی ها، پیش بینی می شود در هفته پیش رو سهام شرکت های فلزی و معدنی با رشد بیشتری همراه شوند.

رشد 809 واحدی شاخص کل

چهاردهم تیر سال جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران در رقم ۷۸ هزار و ۷۰۰ واحدی قرار داشت، اما پس از پنج روز کاری، این شاخص ۸۰۹ واحد رشد کرد و به رقم ۷۹ هزار و ۵۰۹ واحدی رسید. همچنین شاخص آزاد شناور که در زمان یاد شده در تراز ۸۵ هزار و ۷۹۹ واحدی قرار داشت با ۱۲۳۴ واحد رشد تا عدد ۸۷ هزار و ۳۳ واحدی بالا رفت.

علاوه بر این شاخص بازار اول با ۷۲۸ واحد رشد از تراز ۵۴ هزار و ۲۲۳ واحدی تا عدد ۵۴ هزار و ۹۵۱ واحدی بالا رفت و شاخص بازار دوم با ۸۵۰ واحد افزایش به رقم ۱۷۷ هزار و ۵۱۲ واحدی رسید. در آخرین روز معاملات این هفته در گروه قند و شکر ۲۳ میلیون و ۸۶۴ هزار سهم به ارزش بیش از 6میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه اکثریت نمادها توانستند شرایط رو به رشدی را تجربه کنند. در تعدادی از نمادها در این گروه صف خرید مشاهده می شد و امکان ادامه رشد در گروه قندی بیش از پیش وجود دارد.

رشد 1.1 درصدی شاخص کل فرابورس

شاخص فرابورس با رشد ۱.۱ درصدی در هفته سوم تیرماه مواجه شد و در ارتفاع ۹۰۹ واحد قرار گرفت. در سومین هفته معاملاتی تیرماه امسال تعداد یک هزار و 487 میلیون ورقه بهادار در 168هزار دفعه به ارزش 9 هزار و 165 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران معامله شد که به ترتیب از افزایش 13، 8 و 30 درصدی حجم، تعداد دفعات و ارزش معاملات در مجموع بازارهای چندگانه فرابورس حکایت دارد.

در همین حال شاخص کل فرابورس نیز توانست بازدهی خود را از ابتدای سال به کمک رشد بیش از یک درصدی آیفکس در هفته گذشته به نزدیکی 4 درصد برساند و در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در ارتفاع 909 واحدی قرار بگیرد که حکایت از رشد 1.1 درصدی آیفکس در هفته گذشته دارد.

همچنین معامله گران در هفته پیش دادوستدهای نسبتا پررونقی را در بازارهای دوم، شرکت های کوچک و متوسط و ابزارهای نوین مالی فرابورس رقم زدند و در بازار دوم رشد بیش از 100 درصدی حجم و ارزش معاملات به ثبت رسید. علاوه بر اینکه در بازار SME نیز افزایش 277درصدی حجم و 22درصدی ارزش دادوستدها و در بازار ابزارهای نوین مالی رشد 10 و 28درصدی حجم و ارزش نقل و انتقال اوراق بهادار رقم خورد. از سوی دیگر رصد معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز حاکی از آن است که اوراق بدهی، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسه همگی افزایش دادوستدها را در هفته گذشته تجربه کرده اند. بر این اساس 5.5 میلیون ورقه بدهی به ارزش 5 هزار و 366 میلیارد ریال، 17 میلیون ورقه بهادار در ETFها به ارزش 230 میلیارد ریال و در نهایت 430 هزار ورقه تسه به ارزش 333 میلیارد ریال در این بازار دست به دست شد که همگی از روند صعودی در حجم و ارزش معاملات برخوردار بودند.

در این میان ارزش معاملات خرد بازار سهام نیز در مجموع بازارهای اول، دوم، پایه، SME و مشتقه به 2 هزار و 593 میلیارد ریال رسید که گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 391 میلیارد ریال، 15درصد از ارزش کل معاملات را در اختیار گرفت و در صدر ایستاد. پس از آن گروه های حمل و نقل و محصولات کاغذی به ترتیب سهم 14 و 11درصدی را از ارزش کل معاملات به خود اختصاص دادند و در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی