پنج شنبه, 04 آذر 1395 - 10:20

گزارشی از افزایش رشد حضور زنان در نقش های مدیریتی / زنان روی پله های پیشرفت

شتاب و حرکت روزافزونی که در دنیای امروز به چشم می خورد، در پیشرفت نقش زنان در سمت های مدیریتی بسیار تاثیرگذار بوده و باعث حضور بیشتر زنان در نقش های مدیریتی شده است. مطالعات جدیدی که در زمینه حضور زنان صورت گرفته است نیز نتایج مثبتی را در این حوزه نشان می دهد به طوری که ارتباط مثبتی را بین رهبری و مدیریت زنان و عملکرد کسب وکارها نشان می دهد، به این معنا که زنان در نقش های مدیریتی و رهبری کردن کسب و کارها، عملکرد مثبتی را از خود نشان داده اند و این عملکرد مثبت به اندازه ای بوده است که انتظار می رود حضور فعلی زنان در سمت های بالای مدیریتی که 5درصد ثبت شده است، در سال های آینده افزایش چشمگیرتری بیابد.

البته باید اذعان داشت که اگرچه حضور زنان در موقعیت های ارشد مدیریتی هنوز به حد بالایی نرسیده، اما تعداد زنانی که کرسی های ارشد و میانی مدیریتی را از آن خود کرده اند در 20 سال گذشته رشد قابل توجهی یافته است و چنین آماری نویددهنده حضور بیشتر و فعال تر زنان در نقش های مدیریتی سال های پیش رو به شمار می رود.

همچنین آماری که از مطالعه حضور زنان در 80کشور در بین 108کشور صورت گرفته است نیز شاهدی بر این مدعا بوده و نشان دهنده افزایش حضور زنان در نقش های مدیریتی است. در ادامه نیز سعی می شود آمار مذکور در این زمینه ارائه شود.

حضور زنان؛ موتور محرکه رقابت

از طرفی حضور زنان در نقش های اجرایی و مدیریتی جهان باعث رشد تجارت و پویایی اقتصاد جوامع شده است، به گونه ای که طبق گفته دبورا فرانس ماسین، مدیر دفتر سازمان بین المللی کار، افزایش مشارکت زنان در بازار کار جهان، بزرگ ترین موتور رشد رقابت جهانی به شمار می رود.

در واقع باید گفت فعالیت زنان در بازار کار جهان، باعث استفاده از نیروهای جدید و تازه نفسی می شود که تا قبل از این اغلب یا به مشاغل کوچک تر می پرداختند یا خانه دار بودند؛ بنابراین چنین روندی باعث رشد جامعه جهانی از نظر اقتصادی و به کارگیری کارآمدتر نیروی کار خواهد شد.

لازم به ذکر است مطالعات فزاینده ای که در زمینه بررسی حضور زنان در نقش های ارشد مدیریتی صورت گرفته اند نیز حاکی از روند مثبت این فعالیت ها هستند، به طوری که ساختارها و عملکرد کسب وکارهای مختلفی که زنان در آنها نقش های مدیریتی بالایی داشته اند، نتایج مثبتی را نشان داده  است؛ البته ذکر این نکته ضروری است که هنوز هم تبعیض های جنسیتی در فضای کار، خصوصا در سمت های بالای اجرایی وجود دارد و به طور کامل حضور زنان در این زمینه ها پذیرفته  نشده است، اما آنچه از نتایج حضور زنان در این زمینه برداشت می شود، عملکرد مناسب و دقیق آنها است و این آمار مثبت می توانند در بالا بردن حضور زنان در نقش های مدیریتی حساس، بسیار تاثیرگذار باشند.

با اینکه زنان تنها 5درصد یا حتی کمتر از این مقدار را در نقش های مدیریت اجرایی شرکت های بزرگ دارا هستند، اما همین درصد کم نیز می تواند در پیشبرد حضور زنان در نقش های مدیریتی اثر بگذارد، ضمن اینکه محققان اقتصادی نیز با توجه به عملکرد مناسب و مثبت این زنان، این افزایش را در سال های آینده پیش بینی کرده اند.

زنان در کرسی های هیات مدیره

حضور زنان در هیات مدیره شرکت های بزرگ، یکی از نقش هایی است که در سال های اخیر شاهد افزایش آن بوده ایم، به طوری که در تعدادی از کشورها اشغال کرسی های هیات مدیره توسط زنان تا 20درصد یا بیشتر نیز رسیده است که این آمار نویددهنده آینده روشن تری از حضور زنان در کرسی های مذکور است.

جالب است بدانید که طبق بررسی های صورت گرفته، کشور نروژ با 13.3درصد از حضور زنان در نقش  هیات مدیره، بالاترین نسبت جهانی حضور زنان در این کرسی ها را ثبت کرده است و ترکیه نیز با 11.1درصد در مقام دوم قرار دارد.

حضور زنان در نقش های مدیریتی جهان

همان گونه که در مقدمه ذکر شد، با بررسی  صورت گرفته در 108کشور جهان نسبت حضور زنان در نقش های مدیریتی این کشورها تبیین و مشخص شده است، در ادامه به مهم ترین آمار این گزارش اشاره خواهد شد. طبق آخرین داده های موجود، کشور جامائیکا با داشتن یک حضور 59.3درصدی زنان در سمت های مدیریتی، بالاترین نسبت را در این زمینه و در مقابل، پاکستان با 0.3درصد کمترین نسبت را نشان می دهد.

ایالات متحده آمریکا نیز با ثبت یک حضور 42.7درصدی از مدیران زن، رتبه پانزدهم را در لیست 108کشور به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید انگلستان با 34.2درصد و روسیه با 39.1درصد رتبه های 41 و 25 را در این لیست از آن خود کرده اند.

در آفریقا کشور غنا با ثبت 39درصد جایگاه بیست و ششم و بوتسوانا با 38.6درصد جایگاه بیست و هشتم را در لیست مذکور داشته اند. در آسیا نیز فیلیپین با 47.6درصد حضور زنان در نقش های مدیریتی مقام چهارم این لیست را به خود اختصاص داده و مغولستان نیز با 41.9درصد در جایگاه هفدهم قرار دارد.

در آمریکای لاتین نیز کلمبیا با 53.1درصد مقام دوم در این لیست و رتبه اول را در آمریکای لاتین به خود اختصاص داده است، پاناما نیز با حضور 47.4درصدی مدیران زن، مکان پنجم را در سطح جهان یافته است.

راهکارهای حضور بیشتر زنان در نقش های مدیریتی

در زمینه پذیرفته شدن هرچه بیشتر زنان در نقش های ارشد مدیریتی در جوامع جهانی، راه حل های قابل توجهی از سوی محققان ارائه شده است که می توان به عواملی مانند حمایت از مادران، پشتیبانی کودکان و راه اندازی مهدکودک ها در شرکت ها، تغییر ساختار ذهنی جوامع مدیریتی نسبت به زنان و شکستن موانع فرهنگی اشاره کرد.

با توجه به اینکه زنان نیز همانند مردان از منابع آموزشی یکسان بهره می برند، عدم استفاده از این نیروها می تواند اثرات مخرب جبران ناپذیری را از لحاظ اقتصادی به همراه داشته باشد، بنابراین تغییرات ساختار فرهنگی و پذیرفتن زنان به عنوان نیروهای موثر و کارآمد که می توانند همپای مردان مشاغل مدیریتی و اجرایی را به عهده بگیرند، در درازمدت اثرات مطلوبی را به لحاظ فرهنگی و اقتصادی در پی خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی